• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-391-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تولید 2میلیون اصله نهال در 54 نهالستان استان سمنان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از تولید سالانه بیش از 2 میلیون اصله نهال در نهالستان‌های این استان خبرداد .
به گزارش ایسنا منطقه سمنان، مهدی قرائیان در جلسه با تولیدکنندگان نهال استان سمنان اظهارداشت: این تعداد نهال شامل انواع نهال‌های اصلاح شده از گونه‌های زردآلو، سیب، گلابی، انار، پسته، انگور، گردو و برخی دیگر از درختان میوه است
.

وی با اشاره به اینکه تولید این تعداد نهال برای توسعه باغات استان سمنان برنامه‌ریزی‌شده است افزود: نهال‌های رسمی تولید شده، در 54 نهالستان استان سمنان تولید می‌شود .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای توسعه باغات این استان اضافه کرد: پیش بینی می‌شود امسال شاهد توسعه بیش از 3000 هکتاری باغات در استان سمنان باشیم .

قرائیان افزود: با آغاز فصل احداث باغ و با توجه به برنامه‌ریزی‌ها انجام شده برای توسعه باغات به ویژه توسعه باغات در اراضی شیب‌دار و نیز جایگزینی بخشی از باغات قدیمی و کم‌بهره با باغ‌های مدرن و جدید، توسعه این میزان باغ در استان سمنان برنامه‌ریزی‌شده است .

وی با تأکید بر لزوم استفاده از نهال‌های شناسنامه‌دار و اصلاح شده برای توسعه باغات عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده عمده نهال مورد نیاز برای توسعه باغات استان سمنان از نهالستان‌های این استان قابل تامین است .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: نهالستان‌های استان سمنان زیر نظر کارشناسان جهاد کشاورزی و مؤسسه ثبت گواهی بذر و نهال کشور قرار داشته و ضمن انجام مراقبت‌های ویژه برای تولید نهال در آن، روند تولید نهال نیز در بازدیدهای کارشناسی کنترل می‌شود .

قرائیان اضافه کرد: تنها در صورت تأیید کارشناسان ارزیاب و پس از بررسی‌های آزمایشگاهی از سوی مدیریت حفظ نباتات، گواهی سلامت برای نهال‌های تولید شده در نهالستان‌ها صادر شده و این نهالستان‌ها برای عرضه نهال‌های تولیدی خود از کمیته نهال استان مجوز عرضه می‌گیرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: