• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-1190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي سمنان خبر داد:

برنامه جامع دشت‌هاي استان مقدمه طرح انتقال آب‌خزر/ افت 67 سانتيمتري سفره‌های زيرزميني در سمنان

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي سمنان از افت 67 سانتي متري سطح آب منابع زيرزميني در استان سمنان طي 20 سال اخير خبر داد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان، ايرج حيدريان در جلسه شوراي حفاظت از منابع آب استان سمنان گفت: متوسط سطح افت آب در 20 سال اخير در كشور 50 سانتي‌متر بوده است كه اين ميزان در استان سمنان، 67 سانتي متر است.

وي با بیان اینکه استان سمنان داراي 32 دشت آبخوان است كه از اين تعداد 11 دشت اصلي و 9 دشت فرعي است، افزود: 75 درصد منابع آبي استان سمنان نيز چاه، 14 درصد چشمه و 11 درصد از قنات ها تأمين مي‌شود.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي سمنان همچنين از تدوين برنامه عملياتي دشت‌هاي استان سمنان خبر داد و گفت: تدوين جامع اين برنامه عملياتي، پيش نياز انتقال آب درياي خزر به استان سمنان، است كه بايد اين پيش نياز تدوين و ارائه گردد.

حيدريان تصريح كرد: منابع آبي موجود در استان سمنان، تكافوي نياز آبي اين استان نيست و لازم است يك آمايش كلي در بخش نياز آبي استان انجام شود تا نياز هر بخش به طور دقيق مشخص گردد.

وي با اشاره به نصب كنتور هوشمند در چاه‌هاي بخش كشاورزي استان گفت: در كشور به طور متوسط 25 درصد چاه‌هاي كشاورزي به كنتور هوشمند تجهيز شده اند، اما در استان سمنان بالغ بر 80 درصد چاه‌هاي كشاورزي به كنتور هوشمند مجهز شده‌اند.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي سمنان با تأكيد بر اينكه خشكسالي اخير و كاهش بارندگي‌ها در كنار برداشت بي‌رويه از منابع آبي، باعث افت شديد منابع آبي در استان شده است، گفت: فرهنگ سازي در جهت مديريت مصرف و همچنين مصرف بهينه در بخش شرب، كشاورزي و صنعت و... مي‌تواند در جهت حفاظت و احياء منابع آبي بسيار موثر باشد، بايد شيوه مصرف نادرست و بي رويه آب و بد مصرف بودن را كنار گذاشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: