• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-790-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

در گفت‌وگو با ایسنا عنوان شد:

قدمت هزار ساله تقسیم آب در سمنان

یک کارشناس معتقد است که سیستم آب‌پخش‌کنی در شهر تاریخی سمنان، پیشینه و قدمتی بیش از یک‌هزار ساله ‌دارد.

محمود دارایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان با اشاره به اینکه گفته می‌شود سیستم آب‌پخش‌کنی سمنان 700سال سابقه دارد اظهار کرد: براساس نظر برخی از کارشناسان و از جمله دکتر مقدسی قدمت ان به بیش از هزار سال می‌رسد لذا به نظر می‌رسد که در قرن هشتم توسط شیخ علاءالدوله سمنانی اصلاح و بازسازی شده است.

مسئول واحد گردشگری شهرداری سمنان از آب‌پخش‌کن تاریخی سمنان و به تعبیر محلی‌ها(پارا" به عنوان یک جاذبه تاریخی در شهر سمنان نام برد و افزود: آبی که از بالادست شهر قدیمی سمنان می‌آمده در واقع عامل حیات ، سرسبزی و زندگی مردم این شهر در ادوار مختلف بوده است.

وی با بیان اینکه بخش‌های زیادی از این اثر تاریخی همچنان دست‌نخورده باقی مانده گفت: هنوز ورود آب و تقسیم آن در شهر تقریبا به همان سبک و سیاق گذشته در حال انجام است اگرچه کاربری آب آن امروزه محدود به کشاورزی و باغداری شده است.

این کارشناس با اشاره به واقع شدن بخش اصلی سیستم آب‌پخش‌کن در پارک فعلی شقایق تصریح کرد: در گذشته و در ادواز تاریخی مختلف، همه نیازهای آبی شهر سمنان و از جمله آب مورد نیاز کشاورزان و باغداران، آب شرب، آب مورد نیاز خزینه گرمابه‌ها، آب‌انبار محلات، باغچه‌ها و باغات خانگی و...از محل همین آب تامین می‌شده است.

وی با بیان اینکه آب‌هایی که از بالادست می‌آمد و در آب‌پخش‌کن توزیع و بعد از ذخیره‌سازی در استخرهای تعبیه شده به محلات مختلف شهر و از جمله محلات ثلاث، کدیور، زاوقان، کوشمغان و...سرازیر می‌شد خاطرنشان کرد: احتمالا یک نهاد مردمی شبیه سازمان‌های مردم‌نهاد امروزی بر روند توزیع این مایه حیات در شریان‌های شهر نظارت داشته است.

دارایی با بیان اینکه سهامداران بعد از دپو و انبار آب در اسخترهای تعبیه شده، حق‌آبه خود را از این سازمان مردم‌نهاد دریافت می‌کردند افزود: میزان سهم محلات و سهامداران هنوز در طومار تاریخی که وجود دارد، ذکر شده است.

وی با اشاره به بهم‌پیوسته بودن شبکه توزیع آب در سمنان اظهار کرد: این سیستم توزیع تاریخی آب می‌تواند به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر بیش از این‌ها مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایسنا،آب پخش‌كن تاریخی سمنان در واقع آبی که از مناطق شمالی شهر و سرچشمه‌های گل رودبار به سمت اراضی پایین‌دست جاری می‌شد را پس از ذخیره‌سازی در استخرها و مخازنی که گفته می‌شود تعداد آنها شش استخر بوده، در بین مردم محلات مختلف سمنان توزیع می‌کرده است.این سیستم توزیع، با توجه به اهمیت آب، همواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و فردی که "انگارنويس" گفته می‌شده بر نحوه توزیع آب نظارت داشته تا سهم هر شخص یا محله و همچنين روز آب آنها را تعيين و در كاغذو دفتری ثبت کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: