• دوشنبه ۳۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3691-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان سمنان تاکید کرد:

اقتصادی شدن باغداری مستلزم کاشت نهال‌های شناسنامه‌دار

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان،ضمن توصیه باغداران استان به عدم کاشت نهال‌های خیابانی؛ افزایش بهره‌وری و اقتصادی شدن باغداری را مستلزم استفاده از نهال‌های شناسنامه‌دارو استاندارد برشمرد و گفت: در همین راستا شرکت تعاونی تولیدکنندگان نهال استان سمنان با پیگیری‌های جهاد کشاورزی این استان آغاز به کار کرد.
به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، مهدی قرائیان اظهار کرد: امروز نقش مهم استفاده از نهال‌های مرغوب و مناسب در افزایش میزان تولید محصولات باغی بر کسی پوشیده نیست.
وی با اشاره به روند طولانی دوره سرمایه‌گذاری در حوزه باغات تصریح کرد: بر این اساس انتخاب ارقام نامناسب نهال یا نهال ناسالم و بدون اصالت از سوی کشاورزان و باغداران می‌تواند منجر به کاهش عملکرد تولید محصولات باغی و توسعه عامل آلودگی در سال‌های آینده شده و زیان‌های جبران‌ناپذیری را ه باغداران تحمیل کند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به مشکلات احتمالی استفاده از ارقام بدون اصالت نهال در باغات تأکید کرد: استفاده از ارقام زود گل به‌جای ارقام دیر گل و مقاوم به سرمازدگی، بی‌توجهی به موضوع گرده‌افشانی در انتخاب ارقام مختلف نهال، کشت نهال‌های آلوده به انواع بیماری‌های ویروسی، قارچی و باکتریایی خطرناک ـ که در برخی موارد پس از آلودگی هیچ راه علاج قابل توصیه‌ای ندارد ـ مقدار قابل‌توجهی از عملکرد تولید محصولات باغی را کاهش می‌دهد .

قرائیان عنوان کرد: با توجه به همه این موارد، فرصتی به‌منظور آزمون‌وخطا برای باغداران وجود ندارد و بر این اساس استفاده از نهال‌های مناسب و شناسنامه‌دار به‌عنوان مهم‌ترین الزام باغداری برای افزایش بهره‌وری در تولید محصولات باغی و اقتصادی شدن باغداری ضروری است .

وی با بیان اینکه باغداران در فصل نقل‌وانتقال نهال و توسعه باغات باید توجهی ویژه برای استفاده از نهال‌های استاندارد شناسنامه‌دار داشته باشند گفت: تهیه نهال از مراکز مجاز با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی به‌جای خرید و استفاده از نهال‌های خیابانی و فاقد شناسه و لیبل موضوعی است که باید موردتوجه باغداران در این فصل باشد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه فهرست و مشخصات مراکز مجاز تهیه نهال (نهالستان‌های مجاز) در سراسر کشور از طریق مراکز جهاد کشاورزی قابل دسترسی است؛ به حمایت‌های ویژه دولت برای تهیه نهال‌های مناسب و شناسنامه‌دار از سوی کشاورزان و باغداران اشاره و عنوان کرد: به‌منظور توسعه باغات تجاری و با توجیه اقتصادی، دولت از باغدارانی که نهال‌های شناسنامه‌دار و مناسب را برای توسعه باغات خود تهیه کنند؛ حمایت‌هایی نظیر یارانه تهیه نهال و استفاده از تسهیلات بانکی را در نظر گرفته است.

قرائیان از اعطای تسهیلات بانکی به‌منظور توسعه نهال در روستاها با هدف توسعه طرح‌های اشتغال پایدار روستایی خبر داد و با اشاره به تشکیل شرکت تعاونی نهال کاران استان سمنان تصریح کرد: با پیگیری‌های کمیته نهال استان سمنان و همکاری همه نهال کاران مجاز این استان، نخستین مجمع عمومی این شرکت تعاونی برگزارشده و اعضای هیئت‌مدیره آن نیز انتخاب شدند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان همچنین تولید مناسب و هدفمند نهال و نیز بهبود وضعیت عرضه و نیز ایجاد زنجیره تولید محصولات باغی را ازجمله اهداف این تشکل ذکر کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: