• پنجشنبه ۲۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک انقلابی تمام‌عیار که به گذشته‌اش پشت نکرد/ بنیانگذار گفتگوی فرهنگی در فضای رسانه‌ای کیست؟

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، از ابوذر به عنوان یک انقلابی نام برد که بهای ایستادگی بر اعتقادات به حق خود را داده است.
به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، محمدرضا سوقندی در اختتامیه این جشنواره، از "ابوذر"به عنوان یکی از مظلومترین شخصیت های تاریخ نام برد و اظهار کرد: پیرامون شخصیت ابوذر می توان ده ها فیلم، داستان، کتاب و اثر علمی و هنری خلق کرد.

وی با اشاره به ویژگی های فکری و شخصیتی ابوذر افزود: ابوذر از جمله صحابه ای است که به گذشته خود پشت نکرد و از این رو یکی از برجسته ترین ویژگی های ابوذر انقلابی بودن اوست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اذعان به اینکه ابوذر نه یک انقلابی نما که یک انقلابی تمام عیار بود تصریح کرد: برخورداری از فضیلت"صداقت" و برخورداری از تفکر و اندیشه دیگر ویژگی های بارز ابوذر غفاری است.

وی ادامه داد: بیشترین عبادت ابوذر به عنوان یک مسلمان پرورش یافته پیامبر اعظم(ص) نه نماز و روزه که بیشترین عبادت او "تفکر" است و از همین رو انقلابی بودن ابوذر تنها محدود به حوزه سیاست نبود بلکه وی در حوزه های اقتصادی و مبارزه با فساد و زراندوزی نیز یک انقلابی تمام عیار است.

سوقندی از ابوذر به عنوان یک مبارز و مدافع بیت المال نام برد و گفت: ابوذر به مقابله و مبارزه با تزویر و ریا و صاحبان زر و زور و غارتگران بیت المال می پرداخت و به همین دلیل هم بود که به ربذه تبعید شد.

وی با بیان اینکه جشنواره ابوذر باید تجلی و تبلور ویژگی های ابوذر باشد از شهید شاهچراغی و شکرالهی به عنوان دو شهید شاخص رسانه استان نام برد و گفت: شهید شاهچراغی در کیهان فرهنگی، بنیانگذار گفتگوی فرهنگی در فضای رسانه ای کشور بود و جامعه ما امروز نیز به شدت نیازمند گفتگوی فرهنگی است.

وی شهید شاهچراغی را نماد گفتگوی فرهنگی برشمرد و بیان کرد: گفتگوی فرهنگی ایده شهید شاهچراغی بود، ایده ای که اهل رسانه باید با پرداختن به آن به شکل گیری رسانه هایی در تراز انقلاب کمک کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: جشنواره ابوذر باید بستری فراهم کند که فعالان رسانه ای با الگوگیری از شهیدانی همچون شکرالهی و شاهچراعی به جریان سازی رسانه ای بپردازند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان، ابوذرهای زمانه را کم و معدود دانست و عنوان کرد: وظیفه جشنواره ابوذر شناسایی و معرفی این ابوذرها و انعکاس فریادهای آنها است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: