• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2891-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس سازمان امور عشایر کشور:

"عشایر" نخستین زیان‌دیدگان از خشکسالی‌/ پرداخت تسهیلات 1300میلیاردی زنجیره تولید به عشایر

رئیس سازمان امور عشایر کشور از جامعه عشایری به عنوان نخستین گروهی نام برد که از خشکسالی‌ها متضرر و با مشکل جدی روبرو می‌شوند.

به گزارش خبرنگارایسنا منطقه سمنان، کرمعلی قندالی در گردهمایی عشایر و طوایف استان سمنان اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 600خودرو به طور شبانه‌روزی از طریق تانکر به عشایر آبرسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه عشایر به واسطه طبیعت زندگی‌ عشایری و جابجایی محل سکونت از ناحیه کم‌آبی و خشکسالی زیان زیادی می‌بینند تصریح کرد: جدا از این زندگی و حیات دام‌ها و علوفه مورد نیاز دام‌های عشایری نیز در سال‌های خشکسالی با مشکل جدی روبرو هستند.

رئیس سازمان امور عشایر با بیان اینکه زندگی عشایری یک زندگی سراسر تلاش است افزود: هر چادر عشایری نه تنها یک کارگاه تولیدی که یک پایگاه فرهنگی و امنیتی نیز هست.

وی به نقش مهم عشایر در تامین نیازهای کشور اشاره و خاطرنشان کرد: عشایر کشور 25 درصد گوشت و تولیدات پروتئینی کشور و 35 درصد صنایع‌دستی موجود در بازار را تامین می‌کنند.

قندالی با بیان اینکه 59درصد سطح کشور قلمرو عشایر است اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌های پس از انقلاب سطح دسترسی عشایر و ایل‌راه‌های عشایری بهبود یافته است ضمن اینکه میزان دسترسی عشایر به سامانه‌های عرفی از 25درصد ابتدای انقلاب امروز به 95درصد افزایش یافته است.

وی به توجه جدی دولت دوازدهم به عشایر اشاره کرد و گفت: توزیع جو یارانه‌دار، اعطای تسهیلات با سود چهار درصد به عشایر که برای اولین‌بار در تاریخ کشورمان روی داد، اعطای تسهیلات زنجیره تولید و توجه جدی به عشایر در برنامه ششم از خدمات دولت تدبیر و امید است.

وی با مقایسه توجه دولت تدبیر به عشایر در قیاس با دیگر دولت‌ها افزود: در برنامه ششم توسعه که از سوی دولت تدبیر و امید نوشته شده برای اولین بار در 17 جای برنامه به عشایر اشاره شده و این در حالی است که در برنامه پنجم حتی یک‌بار هم از نام عشایر نام برده نشده بود.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه تاکنون 1300 میلیارد ریالتسهیلات در قالب طرح زنجیره تولید داده شده و به هر میزان که متقاضی باشد تسهیلات داده می شود افزود: خوشبختانه دولت منابع بسیار خوبی به این حوزه داده و هیچ محدودیتی در این بخش نداریم.

وی ادامه داد: ایجاد زنجیره گوشت قرمز، گیاهان دارویی، صنایع‌دستی و گردشگری از ظرفیت‌های مهمی است که هم در سطح ملی و هم در استان سمنان می تواند برای عشایر ایجاد درآمد کند.

قندالی از حمایت ویژه دولت از عشایر ایران با ارایه تسهیلات کم بهره خبرداد و تصریح کرد:   دولت همه توان خود را برای توانمند کردن عشایر به کار گرفته و از پروژه‌هایی که به خودکفایی عشایر و ایجاد فعالیت‌های تولیدی مکمل کمک کند حمایت جدی می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: