• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-2490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تجهیز 6 هزار هکتار از اراضی سمنان به سیستم‌های نوین آبیاری

معاون مدیرآب‌وخاک و مسئول آبیاری تحت‌فشار سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: از ابتدای سال 71 تاکنون 25 هزار هکتار آبیاری تحت‌فشار در استان اجراشده است.
به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، سید کیانوش عمادی با اشاره به‌ضرورت اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در استان اظهار کرد: باهدف صرفه‌جویی در منابع آبی استان و همچنین افزایش کمی و کیفی محصولات توسعه این سیستم‌ها در سطح اراضی استان در دست اجرا است
.

وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود 6 هزار هکتار آبیاری تحت‌فشار برنامه‌ریزی شده و در دست اجرا است .

معاون مدیر آب‌وخاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برنامه‌های این سازمان در راستای توسعه آبیاری تحت‌فشار در استان گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال 500 هکتار دیگر به اراضی مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری در استان اضافه و این میزان به 6 هزار و 500 هکتار ارتقاء یابد .

عمادی، آبیاری قطره‌ای و آبیاری بارانی را دو روش مهم آبیاری تحت‌فشار عنوان کرد و افزود: آبیاری قطره‌ای نیز خود به دو صورت «نواری برای کشت‌های زراعی و زیرسطحی و رو سطحی برای باغات» انجام می‌شود و آبیاری بارانی شامل «کلاسیک، ویل موو، سنتر پیوت و دستگاه لینیر» است .

وی با اشاره به حمایت‌های وزارت جهاد کشاورزی و به‌تبع سازمان جهاد کشاورزی استان برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی گفت: امسال برای اجرای طرح‌های آبیاری قطره‌ای برای هر هکتار 100 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض دولتی پرداخت‌شده است .

مسئول آبیاری تحت‌فشار سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: برای اجرای طرح‌های «لینیر و سنترپیوت» نیز به ازای هر هکتار 84 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به متقاضیان پرداخت شد .

وی گفت: برای اجرای سایر طرح‌های آبیاری بارانی به ازای اجرای هر هکتار سیستم 64 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به بهره‌برداران متقاضی اجرای این طرح‌ها پرداخت‌شده است .

معاون مدیر آب‌وخاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه امسال یک روش آبیاری کم‌فشار به طرح‌های آبیاری تحت‌فشار اضافه‌شده است تصریح کرد: برای اجرای این طرح‌ها نیز به ازای هر هکتار 44 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: