• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-2390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

یک مدیر مسوول به ایسنا خبرداد:

افت 70 سانتی‌متری سطح آبخوان‌ها در استان سمنان

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای سمنان از افت 70 سانتی‌متری سطح آبخوان‌های استان سمنان در هر سال خبر داد و گفت: حجم بهره‌برداری سالانه از منابع آبی استان سمنان بالغ بر یک میلیارد و 164 میلیون متر مکعب است.

محمدهادی مصطفایی در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان اظهار کرد: بر اساس نتایج آخرین محاسبات بیلان حجم بهره‌برداری سالانه از آب‌های سطحی و چشمه‌ها در استان سمنان بالغ بر 375 میلیون متر مکعب است که با این وضعیت از لحاظ توازنی 193 میلیون مترمکعب منفی داریم.

وی اضافه کرد: متوسط کسری مخزن آب در سطح آبخوان‌های دارای شبکه سنجش استان سمنان نيز سالانه 150 میلیون متر مکعب است .

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای سمنان همچنین سالانه 70 سانتی متر سطح آبخوان در استان سمنان نیز افت پيدا مي‌كند.

مصطفایی ادامه داد: متوسط سالانه بارندگی در جهان 860 میلی‌متر، در کشور 240 میلی‌متر و در استان سمنان حدود 120 میلی‌متر است.

این مدیر حوزه آب با اشاره به حجم بالای تبخیر آن در استان سمنان خاطرنشان كرد: متوسط تبخیر سالانه نیز در دنیا 700 میلی متر و در کشور 2000 میلی‌متر است و این در حالی است که میزان تبخیر آب در سطح استان سمنان 2200 میلی متر است.

وی بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف منابع آبی در استان تاکید کرد و گفت: باتوجه به وقوع خشکسالی‌های مداوم و افزایش نیاز و مصرف آیی در کشور، صرفه‌جویی در منابع در دسترس امری حیاتی است لذا صرفه‌جویی در مصرف آب، نیازمند کار فرهنگی بیشتر و فرهنگسازی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: