• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-1192-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار سمنان عنوان کرد:

ضرورت رانت‌زدایی از نظام اداری/ ورود نیروهای جوان و بانگیزه به چرخه مدیریتی استان

ضرورت رانت‌زدایی از نظام اداری/ ورود نیروهای جوان و بانگیزه به چرخه مدیریتی استان

استاندار سمنان، یکی از مهمترین دلایل بهره‌وری پایین در کشور را نتیجه نظام اداری معیوب در ایران دانست و گفت: ما وارث ساختار اداری رضاخانی هستیم و از این رو ادارات ما از چابکی لازم برخوردار نیستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، سیدشهاب‌الدین چاووشی در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه این استان اظهار کرد: ساختار اداری معیوب و ناکارآمد سبب شده که هزینه‌های اداری ما روز به روز بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه چابک‌سازی اداری یکی از چشم‌اندازهای اداری در کشور بوده افزود: متاسفانه کمتر دولتی به این مهم توجه کرده و هر کدام دولت‌ها و به خصوص در دولت‌های نهم و دهم به نحوی به گسترش بی‌رویه اداری و افزایش نیروی انسانی و بزرگ کردن آن اقدام کردند.

چاووشی با بیان اینکه نظام اداری در ایران نیازمند اصلاحات جدی است خاطرنشان کرد: متاسفانه در این ساختار اداری هر مدیری که مسوولیتی گرفته، به شکل اتوبوسی نیروی انسانی عمدتا غیرمتخصص آورده و بعد از اتمام ماموریت خود آنها را جا گذاشته است از همین رو بخش اعظم اعتبارات ما صرف هزینه‌های جاری می‌شود.

دستگاه‌های اداری جای اشتغالزایی نیست

وی با اذعان به اینکه دستگاه‌های اداری جای اشتغالزایی نیست گفت: باید رویکردمان را از سازمان اداری و گسترش آن به سمت اشتغالزایی حقیقی سوق دهیم تا بهره‌وری در کشور افزایش یابد.

استاندار سمنان با اشاره به وعده‌های انتخاباتی دکتر روحانی افزود: در انتصابات مدیران توجه ویژه‌ای به دو بخش جوانان و بانوان خواهیم داشت دستگاه‌های اجرایی استان هم موظفند که از ظرفیت این دو بخش استفاده کنند.

ضرورت ورود نیروهای جوان به چرخه مدیریتی استان

وی با بیان اینکه مدیران جوان انگیزه کاری بالایی دارند تصریح کرد: ورود نیروهای جوان به چرخه مدیریتی و بهره‌گیری از توان این قشر در بخش اجرایی ضمن افزایش نشاط در جامعه به ارتقاء بهره‌وری و پیشبرد بیشتر امور نیز کمک خواهد کرد.

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان گفت: این رویه که یک کارمند و نیروی انسانی اواخر خدمت‌اش را سپری می‌کند و یک پست به وی داده شود به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

وی بر تشویق مدیران توانمند و موفق تاکید کرد و افزود: هر مدیری که انگیزه لازم برای کار بیشتر را ندارد جایی در مدیریت دستگاه‌های استان ندارد لذا باید به جای اینگونه مدیران از نیروهای جوان که قدرت ریسک‌پذیری بالاتری دارند استفاده شود.

چاووشی با بیان اینکه دولت روحانی مصمم است در پایان دولت دوازدهم فقر مطلق را ریشه‌کن کند اظهار کرد: وجود فقر مطلق در شان نظام اسلامی نیست لذا باید تلاش شود که فاصله طبقاتی تا حد امکان کاهش بیابد اگر چه وجود فاصله تا حدودی طبیعی است اما این فاصله نباید بسیار بالا باشد.

هرجا رانتی است باید شناسایی و از بین برود

وی بر لزوم رصد مداوم نقاط آسیب‌پذیر تاکید کرد و گفت: هرجا رانتی وجود دارد باید با جدیت تمام، شناسایی و از بین برود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های متنوع استان سمنان از وجود کویر به عنوان یک ظرفیت مغفول مانده نام برد و گفت: متاسفانه تاکنون بهره چندانی از این ظرفیت خدادادی نگرفته‌ایم. این در حالی است که برخی کشورها استفاده های سرشاری از کویر کرده‌اند.

استاندار سمنان با اشاره به ظرفیت بالای کویر سمنان در حوزه انرژی‌های پاک ادامه داد: وجود بیش از 320 روز آفتابی فرصت بسیار مغتنمی است که باید برای استفاده از آن تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه سوخت‌های فسیلی پرهزینه و آلاینده هستند گفت: تیم اقتصادی استان با دعوت از سرمایه‌گذاران کار را برای بهره‌گیری بیشتر از این ظرفیت‌ها آغاز کرده و می‌کوشد که همه موانع سر راه توسعه این بخش را به تدریح بردارد.

قوانین ناکارآمد دور ریخته شود

این مقام ارشد اجرایی بر ضرورت پالایش قوانین ناکارآمد تاکید کرد و افزود: همه قوانین ناکارآمد و مزاحم باید دور ریخته شود و نمایندگان مردم باید به این بخش توجه جدی داشته باشند.

وی با بیان اینکه توفیق کشور در گرو همکاری همه ارکان نظام است اضافه کرد: تنها با تلاش یک قوه، این موفقیت به دست نمی آید. همانگونه که رهبری معظم انقلاب نیز فرمودند همه ما یک مجموعه و منظومه هستیم و لذا توفیق کشور و رفع مشکلات مردم مستلزم وحدت و همراهی همه اجزاء این منظومه است.

وی با بیان اینکه همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم تصریح کرد: قانون باید به نفع مردم تفسیر شود نه اینکه از آن ابزاری برای رویارویی با مردم بسازیم.

استاندار با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از مدیران توانمند و کاربلد یادآوری کرد: هرکس در هر جایگاه مدیریتی، حوصله و توان لازم برای تدبیر زندگی مردم و توفیق حوزه مسوولیتش را ندارد باید به نفع نیروهای کارآمد و دلسوز کنار برود.

چاووشی با بیان اینکه نظام اسلامی، نظامی مستقر و محبوب است خاطرنشان کرد: مردم مطالبات به‌حقی دارند و مدیران وظیفه دارند پاسخگوی مطالبات بحق مردم باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: