• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-2790-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

مديرعامل آب منطقه‌اي سمنان خبرداد:

سمنان، استان برتر در حفاظت از منابع آب/ تجهیز 80درصد چاه‌هاي كشاورزي استان به كنتور هوشمند

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي سمنان از اين استان به عنوان استان برتر در اجراي طرح‌هاي حفاظت از منابع آبي در كشور خبر داد و گفت: استان سمنان در اجراي دو طرح احياء و تعادل بخشي منابع آبي و همچنين طرح ملي دانش آموزي نجات آب(داناب) در سطح كشور داراي رتبه برتر است.

ايرج حيدريان در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان، افزود: اولين كار در اجراي طرح احياء و تعادل بخشي منابع آبي، مديريت مصرف در بخش كشاورزي است كه 88 درصد منابع آبي استان در اين بخش مصرف مي‌شود، به طور متوسط در كشور حدود 25 درصد چاه‌هاي كشاورزي به كنتور هوشمند مجهز شده‌اند، اما در استان سمنان بيش از 80 درصد چاه‌هاي كشاورزي هوشمند سازي و مجهز به كنتور هوشمند شدند كه اين اتفاق، اضافه برداشت‌ها و برداشت‌هاي غيرمجاز را به حداقل ممكن مي‌رساند.

وي افزود: در قالب طرح احياء و تعادل بخشي منابع آبي 15 پروژه به تصويب هيئت دولت رسيده است كه 11 پروژه متعلق به وزارت نيرو، 3 پروژه متعلق به جهادكشاورزي و يك پروژه نيز متعلق به سازمان زمين شناسي است.

رئيس هيئت مديره شركت آب منطقه‌اي سمنان ادامه داد: تسریع در نصب کنتورهای حجمی هوشمند، افزایش فعالیت‌های گروه‌های گشت و بازرسی به منظور کنترل برداشت‌ها از طریق چاه‌های عمیق و نیمه عمیق، افزایش فرهنگ عمومی مصرف آب از طریق اجرای طرح دانش آموزي داناب و فعالیت‌های سمعی وبصری، دادن هشدارهای لازم به مصرف کنندگان در جهت مصرف بهینه وکاهش برداشتها از طریق رسانه های عمومی و بویژه صدا وسیما، تعیین تکلیف چاههای غیر مجاز، اصلاح پروانه های بهره برداری بر اساس مصرف بهینه آب و افزایش راندمان آبیاری از طریق اجرای سیستم های نوین آبیاری و... از جمله اقداماتي است كه در طرح احياء و تعادل بخشي منابع آبي انجام مي‌شود.

حيدريان همچنين گفت: يكي ديگر از اقدامات مهم در اجراي طرح احياء و تعادل بخشي منابع آبي تسریع در نصب کنتورهای حجمی هوشمند است كه در اين راستا از 3600 چاه استان سمنان، 1700 چاه كشاورزي مجهز به كنتور هوشمند شده اند.

وي در ادامه از اجراي موفق طرح ملي دانش آموزي نجات آب(داناب) و كسب رتبه برتر كشوري در استان سمنان خبر داد و گفت: تا كنون 6 دوره از اين طرح با مشاركت 19 هزار دانش آموز دوره اول متوسطه در هر دوره در سطح مدارس استان سمنان اجرا شده است و هدف از اجراي اين طرح نيز افزايش آگاهي، اطلاع رساني و فرهنگ سازي در جهت مصرف بهينه منابع آبي است و خوشبختانه اثر پذيري بسيار خوبي را به همراه داشته است.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي سمنان اظهار کرد: اين طرح با مشاركت آموزش و پرورش استان سمنان و همچنين مشاوره جهاددانشگاهي استان سمنان در سطح استان سمنان اجرا شده است و در آزمون‌هاي مختلف ميزان آگاهي دانش آموزان قبل و بعد از دوره آموزشي سنجيده مي‌شود كه استان سمنان در اين بخش نيز پيشتاز بوده و رتبه برتر كشوري را كسب كرده است.

حيدريان در خصوص اجراي طرح‌ها و پروژه هاي مرتبط با احياء و تعادل بخشي منابع آبي در استان سمنان نيز گفت: سد مجن با پيشرفت فيزيكي 96 درصدي، طرح آبرساني از سيمين دشت ورامين به گرمسار، طرح آبرساني و انتقال آب از سد نمرود به گرمسار، انتقال آب از تصفيه خانه گرمسار به ايوانكي، سامانه انتقال آب از سد كالپوش به شاهرود، سد فينسك شهرستان مهديشهر و همچنين سامانه انتقال آب از سد فينسك به شهرستان مهديشهر و سمنان از جمله پروژه‌هاي ميان مدت و كوتاه مدت در شركت آب منطقه‌اي سمنان است.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي سمنان از پروژه انتقال آب از درياي خزر به استان سمنان نيز به عنوان پروژه بلند مدت نام برد و گفت: مطالعات اجراي اين طرح انجام شده است و تنها بحث مجوز زيست محيطي اجراي اين طرح در حال پيگيري است كه دكتر چاووشي، استاندار جديد سمنان نيز در اولين جلسه رسمي بعد از آيين توديع و معارفه حسب درخواستي كه داشتند، گزارش كاملي از جزييات اجراي اين طرح به ايشان ارائه شد و در جريان كار قرار گرفتند.

وي با اشاره به اجراي طرح آمار برداري صحرايي از منابع آبي استان سمنان نيز گفت: هر 5 سال به 5 سال، از منابع توليد و منابع مصرف آب آمار برداري مي‌شود كه از همه بهره برداران در بخش كشاورزي، شرب و صنعت تقاضا داريم همكاري لازم را داشته باشند، چون نتايج حاصل از اين آماربرداري، مبناي تصميمات مهم در استان خواهد بود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: