• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-2390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مديركل پدافند غيرعامل منابع آب ايران خبر داد:

وضعیت ایران در آمادگی و آسيب‌پذيري در حوادث طبيعي

مديركل مديريت بحران و پدافند غيرعامل شركت مديريت منابع آب ايران گفت: ايران در بخش وقوع سيلاب و حوادث ناشي از وقوع سيل، در آسيا رتبه چهارم و در جهان رتبه دهم را در اختيار دارد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان، سيف الله آقابيگي در كارگروه سيل و مخاطرات دريايي استان سمنان كه در شركت آب منطقه‌اي سمنان برگزار شد، افزود: ميانگين سالانه بارندگي در ايران 250 ميلي متر و ميانگين سالانه بارندگي در جهان750 ميلي متر است، چرا بايد ايران كه يك سوم ميانگين بارندگي جهان را دارد، داراي رتبه چهارم و دهم در وقوع سيلاب باشد؟

وي با بيان اينكه بين 55 تا 60 درصد وقايعي كه در جهان اتفاق مي‌افتد به خاطر سيلاب است، گفت: به خاطر افزايش قابل توجه وقوع سيلاب‌ها، تلفات ناشي از آن و خسارت زيادي كه در كشور به بار آمده است، نظامنامه سيلاب در وزارت نيرو تدوين و ابلاغ شده است.

رتبه چهارم و دهم ايران در وقوع سيلاب در آسيا و جهان
مديركل مديريت بحران و پدافند غيرعامل شركت مديريت منابع آب ايران اضافه كرد: مجموعه حاكميت و بالغ بر 10 دستگاه و ارگان دولتي در بخش مديريت سيلاب‌ها مشاركت دارند و فعال هستند، هدف از ابلاغ اين نظامنامه، اين است كه سيستم خودمان را از مديريت بحران به سمت مديريت ريسك تغيير دهيم، و ميزان آمادگي ما را در برابر حوادث ناشي از سيلاب بالا ببرد و تلفات كم شود.

آقابيگي خاطرنشان كرد: ما امروزه هم با بحران خشكسالي و هم با بحران سيلاب در كشور مواجه هستيم، در برخي مناطق با خشكسالي متوالي 10 تا 15 ساله مواجه هستيم، همچنين برخي مناطق از كشور نيز آمار وقوع سيلاب و تلفات و خسارات ناشي از آن بسيار بالا است.

وي ادامه داد: ما بايد اعتقاد داشته باشيم، كه ميزان آسيب پذيري ما در برابر حوادث بسيار بالاست و همچنين ميزان آمادگي ما در مقابله با بحران‌ها بسيار كم است، بايد سعي كنيم تا اين رويه تغيير پيدا كند و اين مهم تنها در صورتي اتفاق مي‌افتد كه سيستم خودمان را از مديريت بحران به سمت مديريت ريسك تغيير دهيم.

آمادگي 11 درصد و آسيب پذيري 80 درصدي ايران در حوادث طبيعي

مديركل مديريت بحران و پدافند غيرعامل شركت مديريت منابع آب ايران تصريح كرد: ميزان آمادگي ما در مقابله با حوادث طبيعي مانند زلزله، سيل و... از 100، چيزي نزديك به 11 است، همچنين ميزان آسيب پذيري ما در اينگونه وقايع از 10 ، عددي بالاتر از 8 است.

آقابيگي اظهارداشت: از طرفي بايد قبول كنيم كه در اين جغرافيا زندگي مي‌كنيم كه در دو ماه گذشته نزديك به 1600 زلزله و پس لرزه منطقه كرمانشاه و سر پل ذهاب را تكان داده است، همچنين چيزي نزديك به 1200 زلزله و پس لرزه در 6 ماه گذشته منطقه كرمان را تكان داده است.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي سمنان نيز در اين جلسه بر ضرورت توجه و اجراي دقيق نظام نامه سيلاب در استان سمنان تأكيد كرد و گفت: در اين راستا هماهنگي بين مديريت حوزه آبخيز و حوزه آبريز مديريت آب شهري ضروري است

ايرج حيدريان با بيان اينكه طي سالجاري تاكنون 9 جلسه و در سال گذشته نيز 12 جلسه كارگروه سيلاب و مخاطرات دريايي استان سمنان تشكيل شده است، افزود: نظامنامه سيلاب و تكاليف قانوني دستگاه‌هاي اجرايي قبلاً در كارگروه مطرح و ابلاغ گرديده است.

وي ادامه داد: اقدامات مختلفي نيز در اين حوزه انجام شده است كه مي‌توان به انعقاد قرارداد پدافند غيرعامل سامانه انتقال آب كالپوش، حفاظت فيزيكي از سد كالپوش، فنس كشي سد دامغان، طرح هاي مطالعاتي از جمله در حوزه فرونشست زمين در دامغان، اقدامات پدافند سايبري، آموزش كاركنان، امنيت سرور و سيستم‌هاي اتوماسيون اداري، انجام تبليغات محيطي، برگزاري مانور‌هاي اختصاصي و مشاركتي مانند مانور قطعي برق و خرابكاري سامانه انتقال آب چشمه روزيه به سمنان و... اشاره كرد. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: