/گزارش تصويري/
مسجد "تاريخانه" دامغان

عکس  8:35:49 1396/10/18
9610-896-5 كد خبر

مسجد تاریخانه نمونه‌ای زیبا و کامل از مساجد قرون اولیه‌ی اسلامی در ایران است و بر پایه تحقیقات باستان‌شناسی بعد از مسجد فهرج یزد که قدیمی‌ترین مسجد ایران و مربوط به قرن اول هجری است، از نظر قدمت دومین مسجد قدیمی در بین مساجد کهن ایران‌ را دارد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، قدمت این مسجد که در شهر تاریخی دامغان و صددروازه واقع شده به قرن دوم هجري قمري بر مي‌گردد و قدمتي بیش از 1200 ساله دارد و تحقیقات نشان می دهد که بر روی بنایی تاریخی مربوط به پیش از اسلام که قدمت آن را بیش از 2000سال دانسته اند بنا شده است.

مسجد تاريخانه دامغان يكي از بهترين نمونه‌هاي مساجد نخستين در ايران و از قديمي ترين بناهاي صدر اسلام است و قدمت آن را بين سال 130 تا 170 هجري قمري دانسته‌اند، در وجه تسميه اين بنا گفته‌اند كه تاري به معناي خداست و تاريخانه يعني خداي خانه، تاريخانه دامغان يكي از كهن ترين بناها در شيوه خراساني است و جزء نخستين مساجد ايران است كه در فضاي آن مناره ساخته شده است.

در زمان بازسازي مسجد در قرن سيزدهم هجري، به جاي طاق‌هاي مازه دار(بيضوي) اصلي كه اغلب فرو ريخته بودند، طاق‌هاي نوك تيز جناغي(تيزه دار) بنا شدند.

در دوره سلجوقي، مناره دايره شكل ديگري به مسجد اضافه مي گردد كه داراي كتيبه‌اي به خط كوفي مشتمل بر آيات قرآني( لا اله الا الله و...) بوده كه به نام باني آن، بختيار، فرزند محمد نامگذاري شده است، ارتفاع كنوني اين مناره 26 متر است و 86 پله دارد، مناره مسجد تاريخانه كه در سال 420 هجري به مجموعه اضافه شد و داراي تزئينات آجري بسيار زيبه به شيوه سلجوقي است.

مسجد تاريخانه دامغان در 15 دي ماه 1310 ه.ش به شماره 80 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است، روز 15 دي ماه كه همزمان با سالروز ثبت تاريخانه در فهرست آثار ملي است، به عنوان "روز مسجد تاريخانه دامغان" نامگذاري شده است و در صدد هستند تا ثبت جهاني نيز گردد.

عكس: مسعود محقق – ايسنا سمنان


خبرگزاری ایسنا
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: