• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-2892-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

موضع اکثریت مجلس در خصوص حذف یارانه‌ و افزایش حقوق‌ها به روایت یک نماینده اصلاح‌طلب

نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس گفت: مجلس به‌دنبال این است که یارانه افراد نیازمند و کم‌درآمد نه تنها حذف نشود که افزایش نیز بیابد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، دکتر احمد همتی در حاشیه راهپیمایی امروز در سمنان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عدالت یکی از اهداف اساسی انقلاب است که از سوی دولت و مجلس نیز پیگیری می‌شود اظهار کرد: از آنجا که قانون این اجازه را نمی‌دهد که به حساب‌های شخصی مردم سرکشی شود، شناسایی نیازمندان به یارانه با مشکلاتی روبرو است وگرنه هم مجلس و هم دولت با حذف یارانه افراد برخوردار و آنها که حقوق و درآمد بالایی دارند موافق هستند.

وی با اشاره به لزوم حذف یارانه پول‌دارها گفت: بخشی از درآمدی که از ناحیه حذف این یارانه‌ها آزاد می‌شود صرف نیازمندان و حتی افزایش یارانه خانوارهای نیازمند واقعی شده و بخشی نیز صرف ترمیم حقوق‌ها و بحث اشتغال در کشور خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ایجاد عدالت را دغدغه نخست نمایندگان مردم دانست و اضافه کرد: نمایندگان مردم در مجلس دهم همواره نسبت به ایجاد عدالت اجتماعی و اقتصادی حساس بوده و برای تحقق آن تلاش کردند.

وی به برخی اقدامات مجلس و دولت در این حوزه اشاره و خاطرنشان کرد: مجلس و دولت در حوزه افزایش قیمت حامل‌های انرژی به دنبال این هستند که به گونه‌ای عمل شود که فشاری بر مردم و خصوصا اقشار کم‌درآمد وارد نشود.

همتی با اشاره به برنامه‌های دولت و مجلس برای افزایش حقوق کارمندان افزود: همه تلاش ما بر این است که در سال آینده نیز حداقل ضریب افزایش را برای حقوق‌های بالا و بیشترین ضریب افزایش حقوق را برای افراد با حقوق پایین محاسبه و مصوب کنیم.

عضو فراکسیون امید مجلس به طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره و اظهار کرد: در این طرح که از قضا خود دولت برای اجرای آن پیش‌قدم شده مجلس به واسطه اصل 75 قانون اساسی با چالش‌هایی روبرو بود که به دنبال رفع آنها است تا این اتفاق در بودجه 97 بیفتد و شاهد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان باشیم.

وی با بیان اینکه بحث همسان‌سازی در لایحه دولت هم دیده شده بود افزود: البته بدیهی است که باید بسیاری از این کارها به تدریج انجام شود تا بار سنگینی بر دوش دولت گذاشته نشود که از عهده آن برنیاید.

دکتر همتی افزایش سه برابری مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی را از برنامه‌های دولت در راستای تحقق عدالت اجتماعی ارزیابی و خاطرنشان کرد: حتی رئیس‌جمهور قول دادند که این افزایش مستمری را در آینده و در صورت تامین منابع به پنج برابر رقم قبلی افزایش دهد.

این نماینده اصلاح‌طلب با اذعان به اینکه مجلس دهم از آغاز به کار خود همواره به دنبال ایجاد عدالت اجتماعی و اقتصادی بوده گفت: این دغدغه ها تقریبا در همه دیدارهای نمایندگان با مسئولان ارشد نظام مطرح و پیگیری شده است و خوشبختانه اقدامات عملی زیادی هم در این مدت انجام شده و این دغدغه‌ها هم در برنامه ششم توسعه و هم در بودجه 96 و 97 دیده شده است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طرح تحول نظام سلامت و تداوم آن را در همین راستا ارزیابی کرد و افزود: این طرح بسیاری از هزینه‌های حوزه سلامت را چه در بخش بستری و چه در بخش سرپایی تا حد بسیار زیادی کاهش داده است که این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

وی از پیش‌بینی 6هزار میلیارد تومان تسهیلات 4تا 6درصد برای روستاییان، عشایر و ساکنان شهرهای زیر 10هزار نفر خبر داد و گفت: بانک‌ها علاوه بر این رقم، با منابعی که اختصاص دادند این رقم را به 12 هزار میلیارد تومان افزایش دادند. ضمن اینکه 20 هزار میلیارد تومان دیگر نیز با شرایط دیگری به این حوزه اختصاص یافته است.

نماینده مردم سمنان با اشاره به راهپیمایی امروز در حمایت از نظام و محکومیت آشوبگران گفت: مردم ما بارها نشان دادند که وقایع را خوب تجریه و تحلیل کرده و به هنگام وارد میشوند و از نظام دفاع می کنند.

همتی با بیان اینکه مردم مطالبات خود را از راه قانونی پیگیری میکنند افزود: مردم صف خود را از آنها که از این فضا سواستفاده کرده و وابسته به اجانب هستند، جدا کرده و ضمن پیگیری قانونی مطالبات با این آشوبگری ها مخالفت می کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: