• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-994-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دستگیری 6 حفار غیرمجاز حین حفاری در سایتی تاریخی در شاهرود

مسئول واحد حقوقی و املاک اداره‌کل میراث‌فرهنگی سمنان از دستگیری شش حفار غیر مجاز در حین حفاری در شاهرود خبر داد.  

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، یدالله یحیی‌پور مسئول واحد حقوقی و املاک اداره‌کل میراث‌فرهنگی این استان امروز سه‌شنبه ۱۲ دی ۹۶ گفت: این افراد با هدف به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی و با استفاده از آلات و ادوات حفاری و دو دستگاه فلزیاب، اقدام به انجام حفاری غیر‌مجاز در منزل یکی از شهروندان کرده بودند.  
وی با تأکید بر اینکه حمل و نگهداری دستگاه فلزیاب بدون اخذ مجوز از سازمان میراث‌فرهنگی ممنوع است، گفت: به دلیل این‌که دستگاه فلزیاب برای کشف اشیای تاریخی مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از این دستگاه نیاز به دریافت مجوز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دارد.  
یحیی‌پور افزود: بر اساس ماده واحده قانون ضرورت اخذ مجوز برای دستگاه فلزیاب (مصوب ۷۹) ، هر‌گونه ساخت، خرید و فروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از دستگاه فلزیاب بدون اخذ مجوز از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ممنوع است و مرتکب به مجازات مقرر در قانون محکوم می‌شود.
وی بیان کرد: چنانچه دستگاه فلزیاب در حفاری غیرمجاز به قصد کشف اموال فرهنگی‌تاریخی مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر ضبط دستگاه به نفع سازمان میراث‌فرهنگی، مرتکب به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌‌شود.  
یحیی‌پور افزود:: با توجه به کشف دستگاه فلزیاب از متهمان و حفاری صورت‌گرفته در منزل مسکونی، علاوه بر ضبط دستگاه فلزیاب به‌نفع سازمان میراث‌فرهنگی، هر یک از متهمان به تحمل حبس تعلیقی محکوم شدند.  
مسئول واحد حقوقی و املاک اداره‌کل میراث‌فرهنگی سمنان افزود: با توجه به ضرورت حفاظت از میراث گذشتگان و انتقال این داشته‌های فرهنگی به نسل‌های آینده، هم‌استانی‌ها می‌توانند هرگونه تخلف، تعرض، تخریب یا حفاری غیرمجاز علیه آثار تاریخی را به شماره ۳۱۷۰۵ سامانه خبری یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سمنان اعلام کنند.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: