• دوشنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

یک فعال هنری در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

تحول در اقتصاد هنر با پذیرش آثار خلاقه به‌عنوان پشتوانه پولی

معاون فرهنگی و رسانه‌ای فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، گفت: پذیرفتن آثار هنری خلاقه به‌عنوان پشتوانه بانک‌ها می‌تواند اقتصاد هنر را در ایران متحول کند.

ابوالفضل دلارام در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان اظهار کرد: معمولا طلا و جواهرات و برخی آثار بارزش از مهمترین پشتوانه‌های پولی در دنیا و سیستم‌های بانکداری است. ضمن اینکه در برخی کشورهای دنیا آثار هنری نیز به عنوان پشتوانه پولی پذیرفته می‌شوند.

وی با بیان اینکه در ایران علاوه بر طلا در مقاطعی، فرش نیز به عنوان پشتوانه پولی مطرح بوده افزود: ورود بانک‌های ایرانی به این حوزه و پذیرش آثار خلاقه هنری به عنوان پشتوانه پولی می‌تواند به بهبود اقتصاد هنر در ایران کمک شایانی کند.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار حمایت بیشتر بانک‌های ایرانی از آثار هنری و هنرمندان شد و تصریح کرد: یکی از بانک‌های ایرانی در این حوزه سرمایه‌گذاری‌هایی کرده اما برای اثرگذاری و تحول نیاز به ورود اکثر بانک‌ها در قامت حامی آثار هنری است.

این کارشناس هنری در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص چرایی عدم رونق و توجه به اقتصاد هنر در ایران گفت: هنر در گذشته عموما کاربردی بود اما با فاصله گرفتن هنرهای زیبا از کاربردی بودن، هنر به تدریج وارد گالری‌ها و حوزه تجملات و تزئین شد. ضمن اینکه با آموزش هنر در سطح گسترده و رشد و توسعه علمی و فناوری و..و تعداد هنرمندان از نظر کمی افزایش قابل توجهی یافت ضمن اینکه کیفیت آثار با افزایش هنرمندان رشد نکرد.

دلآرام با بیان اینکه در دوران جدید هنرمندان ایرانی در رقابت با هنرمندان دنیا جا ماندند و همین اقتصاد هنر و هنرمندان در ایران را با مشکلاتی روبرو کرد خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه‌یافته معمولا گالری‌ها، سالن‌های کنسرت، چاپ و نشر و..با آن ویژگی‌هایی که امروز سراغ داریم شکل گرفت و همین به بهبود اقتصادی هنرمندان و آثار هنری کمک کرد اما در کشور ما این اتفاق‌ها آنگونه که باید نیفتاده و همین مشکلات این حوزه را مضاعف کرده است.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان ادامه داد: جدای از این در غرب و در کشورهایی همچون آلمان، فرانسه و...مردم برای هنر هزینه می‌کنند و آنجا بر خلاف کشور ما هنر در سبد خانوار جایگاهی دارد ضمن اینکه در این کشورها نیز دولت‌ها همچنان سوپسید و یارانه ویژه‌ای به هنر خلاقه اختصاص می‌دهند به طوری که حدود 70 درصد هزینه را دولت و 30 درصد آن را مردم و مصرف‌کنندگان پرداخت می‌کنند اما در ایران هنوز به این جایگاه نرسیدیم.

وی از رویکرد تزئینی به هنر به عنوان یک مشکل جدی نام برد و گفت: یکی از مشکلات اساسی ما این است که از گذشته مردم ما به هنر به عنوان یک کالای فرهنگی خاص پول‌دارها و مرفهین و پادشاهان و طبقه برخوردار بالا نگریسته‌اند.

این فعال هنری با بیان اینکه در کشورهای توسعه‌یافته هنر جدی با استقبال مردمی همراه است افزود: هنوز برای موسیقی کلاسیک در غرب یارانه دولتی داده می‌شود لذا می‌بینیم که هنر خلاقه رشد می‌کند اما به طور مثال در ایران از موسیقی سنتی ما حمایت ویژه‌ای صورت نمی‌گیرد لذا بیشتر هنر پاپ با اقبال روبرو می‌شود. ضمن اینکه در سایر هنرها نیز چه در تئاتر و شعر و چه در هنرهای تجسمی و...تقریبا با مشکلات مشابه وجود دارد لذا اقتصاد هنر با مشکل روبرو می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: