• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-791-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عملکرد 2 برابری استان سمنان در طرح "احداث باغ در اراضی شیب‌دار

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، تعهد سال 96 این استان در طرح ایجاد باغ در اراضی شیب‌دار را دود 802 هکتار اعلام کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون دو برابر این میزان تعهد باغ در راضی شیب‌دار استان احداث شده است.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، لطف‌الله رضایی بااعلام این خبر اظهار کرد:با وجود تعهد 802 هکتاری استان در طرح توسعه باغات در سطح اراضی شیب‌دار استان امسال یک هزار و 600 هکتار باغات جدید در اراضی شیب‌دار استان احداث شده که نشان از پیشرفت اجرایی حدودا 200 درصدی طرح دارد.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان توسعه باغات را یکی از سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی این استان دانست و گفت: توسعه باغات در سطح بیش از 12000 هکتار از اراضی شیب‌دار استان سمنان در طول برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده است .

وی با اشاره به وجود محدودیت منابع آبی در استان اظهار کرد: این محدودیت یک وظیفه بسیار سنگین بر عهده ما گذاشته است که از منابع آبی موجود بیشترین استفاده را داشته باشیم و نسخه شفابخش نیز در بخش کشاورزی افزایش بهره‌وری است .

وی با بیان اینکه ارتقا بهره‌وری نهایتاً به افزایش عملکرد مرتبط بوده خاطرنشان کرد: افزایش عملکرد به‌صورت مستقیم در افزایش درآمد اقتصادی خانوار تأثیر می‌گذارد و لذا افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی یک امر بسیار مهم است .

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به سیاست‌های دولت درباره جایگزینی محصولات زراعی پرآب بر به محصولات باغی خاطرنشان کرد: این سیاست در استان سمنان نیز پیگیری می‌شود و بر این اساس در برنامه پنجم توسعه و اوایل برنامه ششم می‌بایست حدود 7 هزار هکتار توسعه باغات داشته باشیم .

رضایی اضافه کرد: خوشبختانه با توجه به پتانسیل و مزیت نسبی که در سطح استان سمنان وجود دارد این عدد به 15 هزار هکتار افزایش یافت و مطالعات آن از سال 90 در مناطقی از کمربند مرکزی به سمت شمالی استان آغاز شد و مشخص شد که 12 هزار هکتار ظرفیت بر ای توسعه باغات در استان وجود دارد .

وی یادآوری کرد: در سال‌های اخیر سالانه حدود 2 هزار هکتار در قالب این طرح به سطح باغات افزوده‌شده است .

وی درباره باغات واقع اراضی شیب‌دار استان سمنان نیز گفت: از 54 هزار هکتار سطح باغات استان حدود 20 هزار هکتار آن در حاشیه اراضی شیب‌دار قرار دارند که میزان مصرف آب در این مناطق بسیار کمتر از متوسط کشوری یعنی زیر 1000 مترمکعب در هکتار است .

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: در طول برنامه ششم باید 12 هزار و 500 هکتار توسعه باغات در سطح اراضی شیب‌دار استان انجام شود .

رضایی گفت: در سال 96 حدود 802 هکتار تعهد توسعه باغات در سطح اراضی شیب‌دار استان بوده است که یک هزار و 600 هکتار آن تاکنون انجام‌شده و پیشرفت اجرای این طرح حدود 200 درصد است .

وی درباره توسعه باغات در اراضی شیب‌دار منطقه کالپوش نیز گفت: کالپوش شهرستان شاهرود منطقه بکری است که اراضی این منطقه عمدتاً فاقد سند ملکی هستند و قرار است که مشکل این منطقه در کارگروه استانی مطرح‌شده تا موانع اخذ سند در این مناطق برطرف شده و زمینه برای دریافت تسهیلات و یارانه نهال به بهره‌برداران فراهم شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: