• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-790-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار سمنان عنوان کرد:

لزوم تغییر نگرش‌ها به پدیده زلزله و پذیرفتن حقیقت "زلزله‌خیز بودن کشور"

استاندار سمنان به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی با صدور پیامی خواستار تغییر نگرش‌ها به زلزله و پذیرفتن این حقیقت که ایران کشوری زلزله‌خیز است و باید برای زندگی در چنین شرایطی آماده شویم، شد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان به نقل از روابط عمومی استانداری پیام دکتر محمدرضا خباز به شرح ذیل است.  

  پنجم دیماه ‌سالروز وقوع زلزله مخرب بم که منجر به کشته و زخمی شده شدن هزاران نفر از هموطنان عزیزمان گردید در تقویم رسمی کشور به نام "روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی" نامگذاری شده است. این مناسبت فرصت مغتنمی است تا همسو با برنامه های سطح ملی و با تاکید بر شعار سال با عنوان "کاهش تعداد افراد تحت تاثیر حوادث تا سال 1409"، توانمندیها و میزان آمادگی استان در مواجهه با بلایای طبیعی را مورد ارزیابی قرار داده و نقاط ضعف و قوت را شناسایی و نسبت به رفع معایب و تقویت نقاط مثبت اقدام نماییم.

در سالجاری وقوع زلزله های متعدد در نقاط مختلف کشور، بویژه زلزله مخرب اخیر در استان کرمانشاه علاوه بر وارد آمدن خسارات فراوان مالی و جانی موجب سلب آرامش روحی و روانی مردم عزیزمان گردیده که مستلزم تغییرنگرش نسبت به زلزله وپذیرفتن شرایط زندگی با وقوع این پدیده وابعاد مختلف آن در سطح کشور می باشد.

اجرای برنامه های آموزشی، برگزاری مانورهای عمومی و تخصصی، گسترش پوشش منابع حمایتی مانند بیمه ها، توجه به اصول ایمنی درساخت و سازها، اصلاح نگرش در استفاده بهینه از منابع محدود طبیعی آب و خاک استان در بخشهای مختلف و... از جمله اقدامات موثری است که می توانیم آثار سوء ناشی از حوادث را به حداقل ممکن کاهش دهیم.

استان سمنان علاوه بر قرارگیری در پهنه لرزه خیزی کشور و احتمال وقوع خطر زلزله، دارای پتانسیل بالا از نظر وقوع بلایای جوی (مانند خشکسالی، سیل، سرمازدگی ) و حوادث و سوانح ترکیبی و انسانساخت مانند حوادث   جاده ای، ریلی، آتش سوزی و... بوده که شاهد تحمیل و تاثیر تبعات ناشی از آن بر بخشهای مختلف بوده و لازم است مسئولین و متولیان امر بویژه دستگاههای عضو شورای مدیریت بحران با پذیرش شرایط اقلیمی و جغرافیائی حاکم بر استان و با مشارکت مردم نسبت به امر آموزش همگانی، برگزاری مانورهای تمرینی و دوره های بازآموزی، تقویت منابع و امکانات تخصصی، استفاده از سیستم های هشدار سریع، توجه به پیش آگاهیهای علمی، ترویج فرهنگ بهینه مصرف و مدیریت منابع آب، مقاوم سازی و ایمن سازی ابنیه، استفاده بهینه از منابع محدود تجدید شونده، حفظ محیط زیست، توجه به سازگاری اقلیمی و رعایت الگوی کشت و... اهتمام لازم معمول دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: