• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-294-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آب انبار بزرگ گرمسار سند گرفت

مسئول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: سند مالکیت آب انبار بزرگ گرمسار به نفع این اداره کل اخذ شد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان به نقل از روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، یدا...یحیی پور بااعلام این خبر افزود: پس از پیگیری‌های واحد حقوقی اداره کل و با همکاری اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمسار، اسناد مالکیت آب انبار بزرگ گرمسار به شماره پلاکهای ثبتی 49/10 و 13135/10 اصلی واقع در بخش یک گرمسار به نام این اداره کل اخذ شد.

وی با بیان اینکه آب انبار بزرگ گرمسار در مرکز  این شهرستان واقع شده است، گفت: اين آب انبار در جنوب میدان امام خمینی (ره) و در ضلع شمالی مسجد جامع گرمسار بنا شده است.

یحیی پور ادامه داد: آب انبار بزرگ گرمسار در دوره قاجار ساخته شده و یکی از بزرگترین آب انبارهای منطقه به شمار میرفته که بخش اعظم آب مصرفی اهالی را تأمین می‌کرده است.

وی گفت: این آب انبار دارای چهل پله مخزن استوانه ای شکل است. منبع بزرگ و اصلی آن به صورت گنبد پله ای مدور آجری در داخل کوچه قرار دارد که به صورت ميدانگاهی درآمده است. عمق آن در حدود چهارده متر است، که به مدت پنج ماه از سال آب آشاميدنی اهالی شهر و حومه آن را تامين می‌کرد.

آب انبار بزرگ گرمسار در سال 1380 و به شماره 3789 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: