/گزارش تصويري/
"نشانه‌" ها، ايستاده در گذر تاريخ- سمنان

عکس  10:24:47 1396/10/02
9610-196-5 كد خبر

در بافت قدیمی شهر سمنان ( محله های کهندژ و محلات و... ) خانه هایی با قدمت  بیش از 100 سال وجود دارد که امروزه شاهد تغییر در معماري، ساختار و حتی تخریب آنها هستیم .

 یکی از اجزا و عناصر این خانه ها ستون هایی آجري بر روی سقف (سر در ورودي منازل) است که فقط در معماری مربوط به دوره اواخر قاجار، پهلوی اول و دوم در این شهر دیده می شود، و امروزه به علت تغيير بافت شهري، تعداد زيادي از آنها تخريب شده است.

 برخي معتقدند از این ستون ها برای سیم کشی و رساندن برق شهری به خانه ها استفاده می شده اما ساختشان به قبل از ورود برق به شهر سمنان باز میگردد! اظهار نظر در خصوص اين عنصر در معماري و ساخت منازل بسيار زياد است، برخي كارشناسان و محققان معتقدند احتمالاً این ها «نشانه» هایی بر روی خانه های خاصی هستند که بعد ها تغییر کاربری داده و به مثابه تیرهای چراغ برق به کار گرفته شده اند.

اما برخي از كارشناسان ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري نيز نظر متفاوتي دارند و معتقدند اين نوع معماري و ساختار شبيه به هم و متحد صرفاً نقش تيرهاي چراغ امروزي در معابر عمومي را داشته است و برای سیم کشی و رساندن برق شهری به خانه ها استفاده می شده است و تنها پيام احترام به منظر شهري و معماري شهري در جهت زيباسازي مناظر شهري را به امروز منتقل مي‌كند، چيزي كه در حال حاضر و عصر امروزه، فراموش شده است و توجهي به زيباسازي مناظر شهري نمي‌شود.

ماندگاري اين عناصر معماري از تاريخ كهن ايران اسلامي، مي‌تواند هم به زيباسازي مناظر تاريخي شهر كمك كند، و هم سند محكمي بر قدمت تاريخي شهر و توجه ويژه پيشينيان به معماري شهري دارد.

متن: مسعود محقق – عكس: مازيار كريميان – ايسنا سمنان


خبرگزاری ایسنا
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: