• یکشنبه ۲۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-2094-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سرانه مطالعه و فرهنگی فراموش شده؛

سرانه‌ غیرقابل دفاع‌!

استاندار سمنان سرانه پایین فعلی مطالعه در ایران را زیبنده فرهنگ غنی اسلامی ایرانی ندانست و گفت: این سرانه نه تنها قابل دفاع نیست ؛ بلکه موجب سرشکستگی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، محمدرضا خباز در آیین افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان سمنان که از امروز در سمنان آغاز به‌کار کرد با اشاره به اهمیت کتاب اظهار کرد: اهمیت کتاب تا آنجا است که خداوند متعال بزرگترین معجزه خود را "کتاب" قرار داده و شروع وحی بر پیامبر با کلمه اقرا و بخوان رقم می‌خورد.

وی با اشاره به این حدیث مشهور که یک ساعت تفکر برتر از 60 سال عبادت است گفت: یک ساعت فکر و اندیشه‌ای بهتر از 60سال عبادت است که بشر و جامعه ما را 60 سال به جلو ببرد.

این مقام ارشد اجرایی با بیان اینکه کتاب دستمایه خداوند برای هدایت بشر است افزود: کالایی فرهنگی و ارزشمند با این درجه از اهمیت باید جایگاه والاتری در فرهنگ اسلامی ایرانی داشته باشد.

خباز با بیان اینکه باید سرانه مطالعه در کشور ما بیش از رقم فعلی باشد تصریح کرد: خداوند در جای جای کتاب آسمانی قرآن و در دیگر ادیان الهی بر تفکر، اندیشیدن و دانش و تعقل تاکید می‌فرماید از همین رو فاصله فعلی بین ما و کتاب زیبنده انسان مسلمان و موحد نیست.

استاندار سمنان با اذعان به اینکه توجه به کتاب می تواند ما و نسل ما و آیندگان ما را تضمین کند گفت: از همین منظر ایجاد نمایشگاه کتاب، اقدامی بسیار مبارک و ارزشمند است که به توسعه فرهنگ مطالعه و گسترش اندیشه و عقلانیت کمک می‌کند.

وی از بهترین به عنوان بهترین هدیه نام برد و ادامه داد: توجه به کتاب و فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به کاهش آسیب‌های اجتماعی که از مشکلات جوامع امروزی است کمک شایانی می‌کند.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان سنان با بیان اینکه موفقیت افراد از کتابخانه و لابراتوارها آغاز می‌شود اضافه کرد: باید تا آنجا که می‌توانیم به توسعه این فضاها کمک کنیم چرا که اگر بزرگان ما به جایی رسیده‌اند به برکت همین کتابخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها و لابراتوارهای علمی بوده است.

خباز عموم مردم را به حضور در نمایشگاه بزرگ کتاب سمنان فراخواند و گفت: باید با حضور در این نمایشگاه‌ها زمینه رغبت کودکان و نوباوگان به مطالعه و کتاب را جهت دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: