• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-2090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اعلام کرد:

اجرای بیش از یک‌سوم طرح‌های بیابان‌زدائی استان سمنان در کانون‌های بحرانی اجرایی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از اجرای ده‌های طرح بیابانزدایی در اراضی بیابانی این استان خبر داد و گفت: افزون بر یک‌سوم این طرح‌ها در کانون‌های بحرانی این استان اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا-مطقه سمنان، علی نقی حیدریان در همایش روز جهانی خاک با اشاره به ایجاد 100هزار هکتار جنگل دست کاشت در این استان اظهار کرد: طرح‌های مختلف بیابانزدایی به مظور حفظ خاک و منابع خاکی در استان از سوی این اداره کل انجام شده است .

وی به برخی از اقدامات این اداره کل در راستای حفظ خاک در منابع بیابانی اشاره کرد و افزود: 400هزار هکتار طرح بیابان‌زدایی در مناطق بیابانی استان اجرا شده که حدود 140 هزار هکتار آن در کانون‌های بحرانی بوده است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه افزایش پوشش گیاهی یکی از راه های حفظ خاک است از ایجاد جنگل دست کاشت نیز خبر داد و گفت: 100 هزار جنگل دست ایجاد شده که بیش از 65 درصد آن در محدوده کانون‌های بحرانی است .

مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان سمنان اضافه کرد: این استان از نظر مساحت بیابانی سومین استان کشور بوده که حدود 55 درصد خاک استان بیابانی است .

حیدریان با بیان اینکه فرسایش بادی و آبی از راه‌های تخریب خاک در استان سمنان به شمار می‌رود خاطرنشان کرد: متأسفانه در استان سمنان این دو نوع فرسایش سبب از بین رفتن و تخریب خاک می‌شود.

وی با بیان اینکه برای حفظ خاک این اداره کل اقدامات متعددی انجام داده است، به برخی از اثرات فرسایش خاک اشاره کرد و گفت: کاهش حاصلخیزی خاک، کاهش آب‌های زیرزمینی، خشک شدن سریع مخازن سدها و ایجاد سیلاب‌های خطرناک برخی از این اثرات زیان بار است .

مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان سمنان با بیان اینکه مشارکت مردم در حفظ منابع خاکی استان بسیار مؤثر است تصریح کرد: اقدامات تشویقی و حمایتی به منظور حفظ پوشش گیاهی منطقه با همکاری و مشارکت مردم در حال انجام است .

حیدریان به دیگر اقدامات انجام شده در راستای حفظ خاک اشاره کرد و افزود: اجرای طرح‌های تثبیت تپه‌های ماسه ای( احداث باد شکن)، اجرای پروژه‌های نهالکاری و بذرکاری در سطح استان و همچنین اجرای پروژه های کنترل هرزآب برای توسعه پوشش گیاهی در اراضی بیابانی از جمله این اقدامات است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: