• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1194-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معرفی برترین های بیستمین جشنواره قصه‌گویی حوزه‌ی 0 کشور در سمنان

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کشور ضمن ابراز رضایت از برگزاری جشنواره قصه گویی سمنان، با بیان اینکه قصه‌گویی ریشه در فرهنگ ایرانی دارد گفت: قصه‌گو باید خودش را در متن قصه بپروراند.

به گزارش ایسا-منطقه سمنان، رضا قمرزاده در آیین اختتامیه بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی حوزه پنج کشور که با حضور رضا محمدرضا خباز استاندار سمنان، مدیران کل و رابطان استان‌های حوزه‌ی پنج کشور، در تالار همایش مجتمع فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری سمنان برگزار شد از قصه، قصه‌گو و قصه‌شنو، به عنوان سه محور مهم در موفقیت قصه‌گویی نام برد و اظهار کرد: قصه‌هایی که از ضمیر نویسنده سرچشمه می‌گیرد، قصه‌های خوب و تأثیرگذای هستند.

دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، قصه خوب را تراوش فطرت نویسنده دانست و اضافه کرد: فطرتی که خداوند به انسان‌ها داده، در جست و جوی زیبایی و خوبی است و لذا هنگامی که این فطرت در قالب یک قصه از انسان تراوش می‌کند، بر انسان تاثیر عمیق می گذارد.

قمرزاده افزود: هر چقدر قصه‌گو زیبایی قصه را بفهمد و هر قدر فهم و معرفت قصه‌گو نسبت به محتوایش عمیق‌تر باشد تأثیرش بر قصه‌شنو بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه قصه‌گو باید خودش را در متن قصه بپروراند، گفت: هر چقدر قصه از دل نویسنده بیرون آمده باشد تأثیرش در این شنونده بیشتر است.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کشور اظهار داشت: بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی به دلیل استقبال از جشنواره قصه‌گویی و تعداد بالای شرکت‌کنندگان و همچنین داوری زنده، نسبت به دوره‌های قبل بسیار متفاوت در حال برگزاری است.

قمرزاده، ترویج فرهنگ قصه‌گویی را از مهم‌ترین اهداف بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی برشمرد و خاطرنشان کرد: قصه‌گویی به‌عنوان یک ابزار موثر در عصر دیجیتال در ترویج فرهنگ و ارزش ایرانیان نقش بسزایی دارد و هدف از قصه‌گویی باید بیدارسازی کودکان باشد.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کشور با بیان اینکه قصه‌گویی ریشه در جامعه ما داشته و بر رفتار کودکان و نوجوانان تأثیر بسزایی دارد گفت: قصه‌گویی یک ابزار تربیتی است که به شنونده منتقل می‌شود و ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان تلگرام از همین افراد هستند.

مهدی جمال مدیرکل کانون پرورش فکری استان سمنان نیز در این آیین با بیان اینکه قالب قصه‌گویی امروز مثل دو دهه قبل نیست، اظهار داشت: کانون پرورش فکری با قدمت ۵۰ ساله افتخار می‌کند که توانسته مخاطبین بسیاری را جذب کند و روش قصه‌گویی در حال حاضر بسیار متفاوت و با متدهای جدید به کودکان و نوجوانان ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه محور کار کانون کتاب است، گفت: کانون پرورش فکری توانسته با یک روش غیر مستقیم کودکان را با فرهنگ غنی کتاب و کتاب‌خوانی آشنا کند و با نگاه تربیتی در کنار آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ قصه‌گویی تلاش می کند.

جمال ترویج فرهنگ کتاب وکتاب‌خوانی را به‌وسیله قصه‌گویی، مهم و تأثیرگذار دانست و گفت: قصه‌های کانون پرورش فکری در راستای کلام وحی است.

مدیرکل کانون پرورش فکری استان سمنان با بیان اینکه اگر در کار قصه‌گویی ابزار تربیتی نباشد؛ تاثیرگذار نیست، افزود: ۴۱ قصه‌گو از استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، تهران، البرز و سمنان در بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی حوزه‌ی پنج کشور در سمنان شرکت کردند .

جمال در پایان تصریح کرد: استان سمنان توانست در برگزاری بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی حوزه‌ی پنج کشور خوب و شایسته بدرخشد و فرصت مناسبی بود تا پتانسیل و ظرفیت های فرهنگی به سطح جامعه قصه گویی بین المللی معرفی شود .

به گزارش ایسنا حسن دولت‌آبادی، محمد سیمزاری، مجید قناد و مژگان خلیل‌پور، هیئت داوران بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی حوزه‌ی پنج کشور پس از بررسی اجرای ۴۰ قصه در سه بخش کانونی،

رضوی و آزاد توسط قصه‌گویان استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، تهران، البرز و سمنان، برگزیدگان نهایی و شایسته تقدیر را به شرح زیر معرفی کردند.

در بخش رضوی: طاهره‌سادات سجادی قصه‌گوی استان البرز با قصه «بی‌بی جان»

در بخش آزاد: زینب قمری قصه‌گوی استان البرز با قصه «معدن زغال سنگ کجاست؟»

در بخش کانونی: پاییزه طاهری قصه‌گوی استان تهران با قصه «آرش کمانگیر و مرد عنکبوتی»، محسن ساجدی‌فر قصه‌گوی استان خراسان رضوی با قصه «دختر چهل گز قد و چهل گز مو»، افسانه رحمانی‌فضلی قصه‌گوی استان خراسان شمالی با قصه «سلطان گرد و قلمبه و جواب رک و راست»، مریم صرفی قصه‌گوی استان سمنان با قصه «خیجه‌چاهی» و ربابه هاشمی قصه‌گوی استان مازندران با قصه «فانوس‌های روشن» به عنوان برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: