• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-1990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:

مقابله با خشکسالی نیازمند اقدامات بین رشته‌ای است

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی معتقد است که مقابله با خشکسالی و منشأ پیدایش این پدیده نیازمند اقدامات بین رشته‌ای است.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، محمدرضا بلالی در حاشیه همایش روز جهانی آب و خاک در جمع خبرنگاران در سمنان اظهار کرد:  خشکسالی ابعاد مختلف زندگی بشر را تحت شعاع قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه 1.2 میلیون هکتار از اراضی آبی کشاورزی کشور بدون محدودیت است خاطرنشان کرد: از مجموع هشت میلیون هکتار اراضی کشاورزی موجود در کشور، تنها 1.2 میلیون هکتار آن بدون محدودیت ‌است .

وی با اشاره به مهم‌ترین محدودیت‌ها و مشکلات اراضی کشاورزی کشور تصریح کرد: شوری، عمق خاک، داشتن سنگ‌ریزه از جمله چالش‌های است که حوزه خاک در بیشتر اراضی کشاورزی کشور با آن مواجه است .

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امروز کشاورزان مستمر در شرایط خاصی مشغول به کارند بیان کرد: خشکسالی موضوعی است که کشور ما با آن مواجه است و البته باید گفت که از دیرباز این پدیده در کشورمان وجود داشته است .

بلالی با اشاره به اینکه نحوه مدیریت منابع آبی در ایران در قرون مختلف متفاوت بوده است گفت: در یک بازه زمانی بشر می‌توانست بدون محدودیت از منابع آبی موجود به صورت متعادل استفاده کنند .

وی با بیان اینکه از یک زمان به بعد دچار نوعی جزئی‌نگری در مسئله مدیریت منابع آبی شدیم عنوان کرد: در این سالها متخصصان هر رشته علمی برای خودشان شروع به کار برای حل مشکل کم‌آبی کرده و زحمات زیادی را در این راستا کشیدند؛ اما به دلیل جزئی‌نگری موجود، پیوند حاصل تلاش‌های آنان در علوم مختلف نتیجه دلخواه و مناسب را به دست نمی‌دهد .

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر لزوم توجه به علوم بین رشته‌ای برای حل مشکلات کم‌آبی موجود اضافه کرد: برای مقابله با خشکسالی و منشأ پیدایش به اقدامات بین رشته‌ای نیاز داریم .

بلالی افزود: افراد باید از علوم مختلف کنار هم آمده و طراحی‌ها درست باشد و مدیریت کاربردی بر اساس این دیدگاه انجام شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: