• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1291-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار سمنان تشریح کرد:

سهم شهرستان‌های استان از سبد 6 میلیارد یورویی همایشی که به‌اندازه 20 سال منابع دولتی، اعتبار به سمنان می‌آورد؟

استاندار سمنان ارزیابی خود از دستاوردهای همایش بزرگ معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران را بسیار مثبت خواند و گفت: ارزش تفاهمنامه‌های منعقد شده بین استان سمنان و سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی حاضر در همایش بالغ بر 15هزار میلیارد تومان است.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان محمدرضا خباز در نشست خبری که به بهانه تشریح دستاوردهای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران که به ابتکار سمنان برگزار شد با بیان اینکه نفاهمنامه‌ از نظر قانونی تعهد حقوقی ندارد اظهار کرد: حتی اگر نیمی از این تفاهمنامه‌ها به قرارداد رسمی مجر شود دستاوردهای بزرگی برای استان به همراه دارد.

وی جمع کل تفاهمنامه‌های منعقد شده در همایش را 6میلیارد و 129میلیون یورو اعلام کرد و گفت: حدود سه میلیارد یورو از این تفاهمنامه‌ها بین استان سمنان و طرف‌های خارجی و داخلی امضا شده است.

خباز با بیان اینکه تفاهمنامه گام اول در پروژه‌های سرمایه‌گذاری است افزود: برای اینکه این تفاهمنامه‌ها به قرارداد رسمی بی‌انجامد مسئولان استان باید پیگیر پروژه‌های مرتبط با خود باشند و با ارائه طرح‌های توجیهی زمینه اجرایی شدن پروژه‌ها را فراهم کنند ضمن اینکه استانداری سمنان نیز بر روند کار نظارت دارد و پیگیر این پروژه‌ها است اما طرف‌های تفاهمنامه باید زمینه را برای سرمایه‌گذاری و ترغیب سرمایه‌گذار خارجی فراهم کنند.

استاندار سمنان با اشاره به تحقق 42درصدی تفاهمنامه‌های هفت همایش سرمایه‌گذاری پیشین این استان اضافه کرد: پنج پروژه از طرح هایی که از دل همین تفاهمنامه‌ها بیرون آمده بود در هفته دولت امسال به بهره‌برداری رسید و تعداد زیادی از آنها که در مجموع بیش از 40درصد تفاهمنامه‌ها را شامل می‌شوند بین پنج تا 90درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

همایشی که می‌تواند به‌اندازه 20 سال اعتبارات دولتی، منابع به استان بیاورد

وی با بیان اینکه همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران تجربه بسیار موفقی بود که به ابتکار استان و با هزینه اسپانسرهای بخش خصوصی برگزار شد گفت: در اهمیت این همایش همین بس که اگر تفاهمنامه‌های این همایش عملیاتی شوند فقط از محل این همایش به اندازه 20 سال اعتبارات دولتی تخصیصی، منابع و اعتبارات به استان تزریق می‌شود.

استاندار سمنان با بیان اینکه امضای تفاهمنامه به معنای نهایی شدن اجرای پروژه نیست تصریح کرد: برای اینکه تفاهمنامه به قرارداد و نهایی شدن منجر شود باید طرح های توجیه اقتصادی آن از سوی طرف های ایرانی آماده شود و مدیران آن تا نهایی شدن طرح پیگیر جدی آن باشند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص پیش‌بینی خود از اجرایی شدن این تفاهمنامه‌ها گفت: پیش‌بینی من این است که درصد و میزان تحقق تفاهمنامه‌های این همایش خیلی بیشتر از همایش‌های هفت‌گانه قبلی استان باشد چرا که در برخی تفاهمنامه‌های قبلی اجرایی شدن پروژه منوط به اختصاص منابع بانکی شده بود و از آنجا که بانک‌ها در دادن اعتبارات محدودیت‌هایی داشتند و یا فرایند اعطای تسهیلات بسیار طولانی بود، بخشی از تفاهمنامه‌ها در همان حد می‌ماند اما در همایش اخیر منابع مالی پروژه باید از سوی طرف خارجی تامین شود و سرمایه‌گذار از نظر منابع مالی مشکلی ندارد و برای سرمایه‌گذاری آمادگی دارد لذا به نظر می رسد این تفاهمنامه‌ها هم در زمان کوتاه‌تری به توافق‌نامه منتهی می‌شوند و هم درصد بیشتری از تفاهمنامه‌ها به مرحله اجرا و نهایی شدن خواهد رسید.

خباز با بیان اینکه در این همایش 52 تفاهمنامه بین استان و سرمایه‌گذاران منعقد شده افزود: تنها سه تفاهمنامه از این تعداد بین سرمایه‌گذار و بخش دولتی بوده ماباقی تفاهمنامه‌ها بین بخش خصوصی استان و سرمایه‌گذاران خارجی امضا شده است.

سهم شهرستان‌های هشت‌گانه استان از ارمغان 15هزار میلیارد تومانی همایش

این مقام ارشد اجرایی در پاسخ به پرسشی در خصوص سهم هر کدام از شهرستان‌های استان از این 52 تفاهمنامه اظهار کرد: در مجموع 98 پروژه استان سمنان برای عرضه به سرمایه‌گذاران حاضر در همایش آماده شده بود که سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران برای اجرای 52 پروژه آن تفاهمنامه امضا کردند که سهم هر کدام از شهرستان‌ها از این پروژه‌ها متفاوت و متناسب با ظرفیت و طرح پیشنهادی آن شهرستان است.

وی ادامه داد: از مجموعه این تفاهمنامه‌های امضا شده 10 مورد مربوط به شهرستان شاهرود، 10 مورد مربوط به شهرستان مهدیشهر، 9پروژه مربوط به دامغان، هفت پروژه سرمایه‌گذاری مربوط به شهرستان سمنان، هشت مورد مربوط به شهرستان گرمسار که تعدادی از آنها مشترک با شهرستان آرادان است، 6 تفاهمنامه مربوط به شهرستان میامی و دو تفاهمنامه نیز به‌صورت استانی منعقد شده است. ضمن اینکه سه پروژه نیز که مرتبط با نیاز آبی استان بوده از سوی مسئولان دولتی به امضا رسیده که مربوط به سدهای فینسک و نمرود است.

امضای تفاهمنامه‌هایی به ارزش بیش از سه میلیارد یورو برای سایر استان‌ها

وی شرکت 26استان در این همایش را نشان‌دهنده استقبال استان‌ها از این ابتکار سمنان دانست و گفت: این همایش علاوه بر دستاورد 2 میلیارد و 982 میلیون یورویی برای استان سمنان به تفاهمنامه‌هایی بین سایر استان‌های کشور و سرمایه‌گذاران خارجی به ارزش بیش از سه میلیارد و 147 میلیون یورو انجامید.

استاندار سمنان با بیان اینکه سایر استان‌ها در مجموع 15 تفاهمنامه امضا کردند خاطرنشان کرد: البته برخی استان‌ها همچون خراسان و یزد و... نیز تفاهمنامه‌هایی با طرف های خارجی داشتند که چون به دبیرخانه همایش ارسال نشده در این آمار نیامده است.

وی از برنامه‌ریزی برخی استان‌ها برای برگزاری همایش‌های مشابه خبر داد و خاطرنشان کرد: دستاوردهای متعدد این همایش این انگیزه را برای استان‌ها بوجود آورده که همایش‌هایی مشابه آنچه استان سمنان مبتکر آن بود را برگزار کنند.

دکتر خباز از برنامه‌ریزی برای ب رگزاری همایش معرفی فرصت های سرمایه‌گذاری ایران به عنوان مقدمه برای برگزاری یک همایش بسیار گسترده تر در سال 2018 با حضور سرمایه گذاران خارجی بیشتری خبر داد و گفت: انشالله با برنامه ریزی که با فدراسیون جهانی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت گرفته همایش دوم سال 2018 در سطح بزرگتری برگزار می‌شود در سال آتی نیز برگزار خواهد شد.

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان از برای استانداری برای راه‌اندازی دبیرخانه دائمی این همایش خبر داد و گفت: این دبیرخانه دائمی در استان سمنان مستقر خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: