• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1191-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

به‌منظور صرفه‌جویی در منابع آبی برای اولین‌بار در استان صورت گرفت؛

آغاز کشت آزمایشی علوفه‌ دامی کم ‌آب‌بر "کینوا" برای اولین‌بار در سمنان

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از انجام کشت « علوفه کینوا» در مزرعه الگویی شهرستان سمنان خبر داد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، ابوالفضل شاهمرادی با اعلام این خبر، اظهار کرد: با توجه به خشکی و در حاشیه کویر بودن این استان یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو در تولید محصولات زراعی استان تأمین و تدارک علوفه مرغوب برای دام سبک و سنگین است.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی در استان سمنان گفت: چالش آب و کمبود بارندگی در استان سمنان کشت محصولات کم‌آب بر را در استان ضروری کرده است و لذا سازمان جهاد کشاورزی استان در کشت محصولات کشاورزی به این مهم توجه می‌کند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: کشت محصولات علوفه‌ای مانند « کینوا» می‌تواند جایگزین خوبی برای سایر علوفه‌های پرآب بر مانند یونجه و ذرت علوفه‌ای در استان سمنان باشد و لذا کشت این محصول علوفه‌ای با احداث مزرعه الگویی در سمنان آغاز شده است .

شاهمرادی با اشاره به برخی مزایای کشت این محصول گفت: این محصول علاوه بر کم آب بر بودن از نظر کیفی و پروتئین لازم بسیار غنی بوده و حتی به صورت تازه خوری در خوراک انسان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این محصول به سرما حساس است برای به دست آوردن نتیجه مناسب از این کشت مزرعه الگویی این محصول در سمنان احداث شد .

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: کشت « کینوا» در سراسر کشور به ویژه در استان‌های گرمسیری به صورت آزمایشی و در برخی نقاط برای تولید محصول کشت شده است و در استان سمنان نیز در حال حاضر به صورت آزمایشی آغاز شده و در صورت کسب نتیجه مناسب؛ کشت این محصول در استان انجام می‌شود.

شاهمرادی با اشاره به کمبود منابع آبی در استان گفت: مصرف بهینه منابع آبی موجود در استان یکی از ضروریات است و لذا سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز با هدف صرفه جویی در آب و مدیریت منابع آبی در حال اجرای طرح‌های گوناگون است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سطح مزارع استان، تدوین الگوی کشت و همچنین کشت محصولات کم آب بر برخی از اقدامات سازمان با هدف مدیریت منابع آبی در استان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: