• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-1090-5
  • خبرنگار : 05
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل کمیته امداد استان در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

مبادی فقر کجاست؟ سایه فقر بر سر 3درصد جمعیت استان سمنان

مدیرکل کمیته امداد امام(ره) استان سمنان، برنامه‌های محرومیت‌زدایی و توانمندسازی در این استان را موفق ارزیابی کرد و گفت: در مجموع سه درصد جمعیت این استان تحت‌پوشش کمیته امداد هستند

سیدجواد رضوی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه سمنان، اظهار کرد: این در حالی است که در برخی استان‌ها 10درصد جمعیت استان تحت‌پوشش کمیته امداد هستند.

وی با بیان اینکه کمیته امداد نقشی در ایجاد فقر در جامعه ندارد افزود: در حقیقت کمیته امداد به عنوان یک اورژانس اجتماعی عمل کرده و پاسخگوی آن دسته از افراد و خانواده‌های نیازمندی است که با مشکل فقر روبرو هستند.

مدیرکل کمیته امداد امام(ره) استان سمنان، عوامل موثر در ایجاد فقر را متعدد دانست و گفت: فقیر به کسی گفته می‌شود که تمامی هزینه‌های متعارف را دارد اما از درآمد متعارف برخوردار نیست.

وی با اذعان به اینکه کمیته امداد به تنهایی قادر به درمان بیماری فقر در جامعه نیست تصریح کرد: فقر بیماری است که به مرور زمان و با برنامه می‌تواند آن را درمان کرد لذا برای کاهش فقر نیازمند برنامه‌های مبتنی بر پیشگیری هستیم.

رضوی با بیان اینکه توزیع ثروت در جامعه باید مبنای عادلانه داشته باشد خاطرنشان کرد: عدم توزیع عادلانه ثرورت و امکانات به ایجاد شکاف طبقاتی و گسترش فقر در برخی مناطق انجامیده لذا باید برای توانمندسازی مردم در این مناطق برنامه کاربردی و عملیاتی داشته باشیم و این امر در حیطه وظایف کمیته امداد نیست اما این نهاد به وسع خود وارد شده و به کاهش فقر در جامعه کمک می‌کند.

وی با طرح این پرسش که فقر در کجا تولید می‌شود گفت: تولید فقر دلایل مختلفی دارد که بروز خشکسالی‌ها، فقدان آموزش، نبود اشتغال، اختلال و نقص در روند بهداشت و درمان و...می‌تواند از جمله عوامل موثر در بوجودآمدن فقر باشد لذا اگر مجموعه‌ای از این عوامل را در بروز فقر موثر بدانیم به روشنی مشاهده می‌کنیم که کمیته امداد در شکل‌گیری این دلایل هیچ نقشی ندارد لذا نهاد کمیته امداد نقشی در بروز فقر و تولید و گسترش آن ندارد.

مدیرکل کمیته امداد امام(ره) استان سمنان فقرزدایی از جامعه را نیازمند داشتن برنامه‌ای علمی، کاربردی و درازمدت دانست و افزود: برای فائق شدن بر فقر باید از هرگونه سیاست‌زدگی پرهیز شود.

وی با اشاره به جمعیت مددجویان در این استان اظهار کرد: مددجویان کمیته امداد در دو دسته کمک معیشت‌بگیر که ماهیانه از کمیته امداد مستمری‌ دریافت می‌کنند و خانوارهای غیر کمک معیشت‌بگیر که کمک‌های موردی دریافت می‌کنند تقسیم می‌شوند.

رضوی از وجود 8600خانواده کمک معیشت‌بگیر در این استان خبر داد و بیان کرد: جمعیت این طیف در استان 13هزار و 640 نفر است.

وی خانوارهای غیر کمک معیشت‌بگیر این استان را 4600 خانوار اعلام کرد و ادامه داد: جمعیت این قشر نیز بالغ بر 9 هزار نفر است و در مجموع 22 هزار 756 نفر از جمعیت بیش از 700هزار نفری استان مددجوی کمیته امداد هستند که رقمی در حدود سه درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه استان سمنان از نظر تعدد مددجویان از استان‌های مطلوب کشور است خاطرنشان کرد: توانمندسازی مددجویان در سال‌های اخیر و خارج شدن آنها از چتر حمایت کمیته امداد نقش مهمی در وضعیت بهتر استان سمنان نسبت به دیگر استان‌ها داشته است.

مدیرکل کمیته امداد امام(ره) استان سمنان توانمندسازی مددجویان را سیاست این نهاد حمایتی در استان برشمرد و گفت: کمیته امداد از برای توانمدسازی خانوارهای تحت‌پوشش خود برنامه دارد و برای تحقق این مهم برنامه‌های مختلفی تدوین و در حال اجرا دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: