• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اعتراف هکر شاهرودی به کلاهبرداری از 300 کاربر فضای‌مجازی

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود از دستگیری کلاهبردار اینترنتی که با استفاده از ترفند‌های مختلف به خصوص ایجاد صفحات جعلی (فیشینگ) اقدام به کلاهبرداری از 300 نفر از کاربران فضای‌مجازی کرده بود خبر داد .

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان به نقل از معاونت اجتماعی نیروی انتظامی سرهنگ سیدمجتبی اشرفی گفت: براساس قانون مجازات اسلامی هر كس به طور غیرمجاز داده های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یك تا 20 میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از 91 روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج تا 20 میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

وی در همین ارتباط اظهار کرد: در پی وصول یک فقره پرونده با موضوع برداشت غیرمجاز از حساب بانکی به مبلغ 14 میلیون ریال از دادسرای شهرستان شاهرود؛ رسیدگی پرونده به صورت ویژه در دستور کار پرسنل متخصص پلیس فتا شاهرود قرار گرفت.

این مقام انتظامی افزود: با توجه به مستندات ارائه شده توسط شاکی مشخص شد وی چندین مرحله خریدهای اینترنتی ناموفق داشته است که با بررسی کارشناسی ادله دیجیتال موجود، محرز شد شاکی در دام صفحات فیشینگ گرفتار گردیده و کلاهبرداری از این طریق صورت پذیرفت است.

وی اضافه کرد: در ادامه سیر تکمیل پرونده و طی بررسی موشکافانه و علمی از ادله دیجیتال موجود و با اقدامات تخصصی و پلیسی؛ متهم شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شد.

اشرفی ادامه داد: در این پرونده متهم با استفاده از ترفند‌های مختلف سعی در پنهان نگه‌داشتن هویت واقعی خود داشت که با هوشیاری پرسنل متخصص این پلیس و اشراف کامل به این فضا هویت واقعی این متهم محرز شد.

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود گفت: متهم پس از حضور در پلیس فتا منکر انجام عمل مجرمانه شده که با مشاهده مستندات و ادله‌های انکار ناپذیر جمع‌آوری گردیده لب به اعتراف گشود و تایید کرد مدتی در زمینه هک و نفوذ فعالیت داشته است و دوره‌های زیادی را در این زمینه طی کرده است. ولی به دلیل مشکلات مالی از علم خود در جهت سوء بهره گرفته است.

سرهنگ اشرفی تصریح کرد: متهم در بازجویی اذعان کرد که از جهل، ناآگاهی و ساده‌اندیشی برخی کاربران استفاده کرده و با ترفندهای مختلف و از جمله فروش نرم افزار هک، آموزش برنامه‌نویسی، برنامه ماهواره و ... اقدام به کلاهبرداری کرده است.

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود گفت: در بررسی اولیه مستندات و ادله دیجیتال جمع آوری گردیده این پرونده تعداد 300 شماره کارت به همراه کلیه مشخصات تکمیلی که برای برداشت اینترنتی نیاز بوده کشف شد.

وی یادآور شد: متهم این پرونده از برنامه‌های پرکاربرد کاربران فضای‌مجازی مانند بازی کلش‌آف‌کلنز و ... برای رسیدن به اهداف شوم خود بهره می‌گرفته است. لذا توصیه می شود کاربران همواره نکات امنیتی حضور در فضای‌مجازی را جدی گرفته و به هیچ عنوان به تبلیغاتی که در محیط وب به خصوص شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌نمایند مانند هک، نفوذ، افزایش فالور و ... اعتماد نکنند و در زمان خرید اینترنتی نکات اولیه تشخیص درگاه اصلی از درگاه جعلی را مدنظر قرار دهند.

وی توصیه کرد: کاربران از فروشگاه‌هایی که کالاهای غیر مجاز و ممنوعه را عرضه می‌کنند خرید اینترنتی انجام ندهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: