• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

مديركل هواشناسي استان سمنان به ايسنا خبرداد:

سمنان، سومين استان كشور در خشكسالي شديد

مديركل هواشناسي استان سمنان از اين استان به عنوان سومين استان كشور در خشكسالي شديد نام برد.

غلامرضا حسني غربا در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان اظهار کرد: استان سمنان در بين استان‌هاي كشور، به عنوان سومين استاني است كه در رده استان هاي داراي خشكسالي شديد قرار دارد.

وي همچنين از پديده گرمايش جهاني و تغيير اقليم به عنوان يكي از تأثيرات مستقيم در خشكسالي نام برد و گفت: كمبود بارش‌ها و كاهش بارندگي، افزايش دما، افزايش و سرعت باد، افزايش تبخير و... همه در اثر تغيير اقليم به وجود مي‌آيد و خشكسالي را در پي خواهد داشت.

مديركل هواشناسي استان سمنان از افزايش دما در استان سمنان در مقايسه با مدت بلند مدت مشابه خبر داد و گفت: همين امر موجب كاهش بارندگي شده است، كاهش بارندگي از مهمترين عوامل ايجاد خشكسالي است.

غربا عوامل انساني را نيز در بروز خشكسالي شديد بسيار مؤثر دانست و گفت: امروزه عوامل انساني در بر هم زدن چرخه‌هاي آبي و ايجاد خشكسالي بسيار مهم هستند، تغيير الگوي كشت، اصلاح روش‌هاي آبياري و ترويج روش‌هاي نوين آبياري، مصرف بهينه آب و طرح‌هاي مهمي مانند طرح احياء و تعادل بخشي منابع آبي، حفاظت از منابع آبي بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

وي همچنين از كاهش پوشش برف و افت شديد منابع آبي در پي گرم شدن زمين و تغيير اقليم خبرداد و افزود: براي كاهش تأثيرات تغييرات اقليم بايد از تكنيك‌ها و روش‌هاي نوين و تكنولوژي روز استفاده كنيم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: