• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 968-1597-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

در صورت مشارکت مالکان بناهای تاریخی؛

میراث فرهنگی استان سمنان نیمی از هزینه مرمت آثار تاریخی خصوصی ایوانکی را تقبل می‌کند

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از تقبل نیمی از هزینه مرمت آثار تاریخی خصوصی از سوی میراث این استان به شرط مشارکت 50درصدی مالکان این آثار خبرداد و گفت: شهر ایوانکی دارای ظرفیت‌های بالای گردشگری و تاریخی است و نیاز به معرفی بیشتر دارد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، «حسین خواجه‌بیدختی» در بازدید از آثار تاریخی و جاذبه‌های شهر ایوانکی، گفت: این شهر نیاز به تعیین بافت مصوب برای انجام مطالعه در زمینه مرمت و احیای بناهای تاریخی دارد.

 وی یکی از بزرگترین مشکلات بناهای تاریخی را مشخص نبودن مالک یا مالکان پلاک‌های ثبتی عنوان کرد و افزود: در صورت تمایل مالکان، امکان مرمت و احیاء این بناها وجود دارد.

بیدختی از انعقاد تفاهم نامه با شهرداری ایوانکی برای مرمت و احیای تعدادی از بناهای تاریخی در این شهر برای ایجاد انگیزه در مالکان بناهای تاریخی خبر داد و گفت: برخی از این بناها با انجام مرمت اضطراری، دارای قابلیت سرمایه‌گذاری شده اند.

وی گفت: بر این اساس کار مرمت اضطراری مدرسه ثنایی و یک حمام تاریخی در ایوانکی و زیباسازی بدنه شماری از بناها که در منظر عمومی قرار دارند، در دستور کار مشترک میراث فرهنگی و شهرداری ایوانکی قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به حضور مدیریت جدید در صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور و وجود متقاضی سرمایه‌گذاری، به زودی شاهد جذب سرمایه‌گذار در کاروانسرای ایوانکی و جذب گردشگر در این منطقه خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: در صورتی که مالکان بناهای تاریخی اقدام به حفظ و مرمت بنا داشته باشند، این اداره کل نیز تا 50 درصد در مرمت بنا مشارکت می‌کند.

بخشدار ایوانکی نیز خواستار بررسی مشکلات آثار تاریخی ایوانکی و بافت تاریخی این شهر شد.

رضا حسنی با بیان اینکه وجود آثار تاریخی فرصت مناسبی برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در منطقه است، خواستار جذب سرمایه گذار برای کاروانسرای ایوانکی شد.

وی گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت فرودگاه مستقر در ایوانکی می‌توان در زمینه طبیعت‌گردی و توسعه گردشگری در مناطق کویری و کاروانسرای قصر بهرام، استفاده کرد.

ایوانکی یکی از شهرهای شهرستان گرمسار است که در مسیر جاده سمنان - تهران  و در 30 کیلومتری مرکز شهر گرمسار قرار دارد.

ایوانکی که قدمتی در حدود پیش از تاریخ دارد در کتابهای رومی بنام شاراکس معروف است، ایوانکی  دارای آثار و ابنیه بسیار قدیمی است که یکی از این آثار کاروانسرای شاه عباسی ایوانکی است. این کاروانسرا در 33 کیلومتری شهر گرمسار و در یک کیلومتری بخش ایوانکی واقع شده و یکی از کاروانسراهای زیبا دوره صفوی در استان محسوب می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: