• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-5390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

قوچ و میش‌های شاهرود نصف می‌شوند؟!

رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان شاهرود پیش‌بینی کرد: در صورت عدم تامین علوفه مورد نیاز، جمعیت و زادآوری علفخوران بزرگ‌جثه و از جمله قوچ و میش در زیستگاه‌های شاهرود نصف شود.

علی‌اکبر قربانلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، بااعلام این خبر اظهار کرد: خشکسالی‌های مداوم سبب شده که بخشی از زیستگاه‌های این شهرستان از غذای لازم برای تغذیه این حیات‌وحش تهی شود.

وی با اشاره به کمبود شدید علوفه در زیستگاه‌ها افزود: همین امر سبب شده که قوچ و میش‌ها برای تامین غذای مورد نیاز خود به جوامع انسانی و روستاها و باغ‌های حواشی زیستگاه‌ها روی بیاورند تا از برگ درختان تغذیه کنند.

رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان شاهرود در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص تاثیر این کمبود غذا در جمعیت این حیات‌وحش گفت: الان فصل جفت‌گیری این حیات‌وحش است و مطمئنا با ادامه این کمبود غذا این روند در زادآوری سال آینده این حیات‌وحش تاثیر مستقیم خواهد داشت.

قربانلو با بیان اینکه گزارش‌های مردم محلی و محیط‌بانان حکایت از این دارد که حیات‌وحش دیده شده بسیار لاغر هستند پیش‌بینی کرد: این وضعیت در سال آتی به نصف شدن زادآوری حیات‌وحش این زیستگاه‌ها و خصوصا علفخوران بزرگ‌جثه‌ای همچون قوچ و میش بیانجامد.

وی با بیان اینکه کل و بزوحشی با توجه به قدرت بالا در زندگی در مناطق صخره‌ای از این مناطق تامین غذا می‌کنند اضافه کرد: قوچ‌ها و میش‌ها از سر ناچاری در گله‌های بزرگ برای تامین غذا به حوالی مناطق روستایی می‌آیند و همین ممکن است خطراتی برای آنها به همراه داشته باشد.

رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان شاهرود ادامه داد: البته همکاران ما مراقبت لازم را انجام داده و با گشت‌های مداوم در منطقه از این حیات‌وحش حفاظت می‌کنند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص کمبود احتمالی منابع آبی اظهار کرد: خوشبختانه با تلاشی که در این چند ساله انجام شده آب مورد نیاز حیات‌وحش تامین شده و مشکلی از این بابت ندارند.

وی خواستار تخصیص بودجه‌ای به تامین غذای حیات‌وحش شد و یادآوری کرد: متاسفانه اکثر زیستگاه‌های شاهرود که از تنوع جانوری بالایی هم برخوردارند با فقر علوفه روبرو هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: