• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-3890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مشاهده 2یوزپلنگ در زیست‌کره توران شاهرود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از مشاهده دو یوزپلنگ ایرانی و یک پلنگ توسط دوربین‌های تله‌ای در ذخیرگاه زیست‌کره توران خبرداد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان عباسعلی دامنگیر بااعلام این خبر اظهار کرد: تصاویر این دو یوز در ذخیرگاه زیست‌کره توران و در حوزه استحفاظی منطقه دلبر در محل چشمه شور (داخل پارک ملی ) و چشمه دوشانی (مجاور پارک ملی توران) به‌صورت مجزا به ثبت رسید.

وی گفت: ثبت این تصاویر توسط دوربین‌های تله‌ای هم زمان با مشاهده سه یوزپلنگ توسط سرپرست پارک ملی توران در حوزه استحفاظی زمان آباد در ماه جاری نشان از اهمیت ذخیرگاه زیستکره توران به لحاظ حفاظت و پویایی جمعیت این گونه در معرض خطر انقراض است.

دامنگیر افزود: یکی از این یوزها براساس بررسی‌های اولیه کارشناسان در حال تشکیل خانواده و در آستانه استقلال قرار داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: با توجه به پیامدهای سوء خشکسالی بر منطقه و با فعالیت و تلاش همکاران و محیط بانان تمامی آبشخورهای پارک ملی لای روبی ومنابع آبی تعدادی از آبشخورها نیز با پمپ‌های جدیدی که با سلول خورشیدی کار می کند تجهیز شده است .

وی همچنین از رویت و ثبت تصاویر یک پلنگ در منطقه چشمه دوشانی (مجاور پارک ملی توران)در داخل ذخیرگاه زیستکره خبر داد و افزود: حضور پلنگ به عنوان یکی از گوشتخواران بزرگ که جایگاه خاصی در چرخه حیات در منطقه دارد نشان‌دهنده سلامت محیط زیست و وجود امنیت در منطقه است که در سایه تلاش های شبانه روزی محیط بانان زحمتکش منطقه میسر شده است‌ .

وی همچنین تاکید کرد: انتظار می رود علاوه بر بودجه استانی که جهت حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اختصاص می‌یابد سایر دستگاه‌های اجرایی متولی استانی نیز در این راستا هر چه بیشتر این اداره کل را یاری رسانده و مسئولین سازمان برنامه و بودجه کشور نیز از محل اعتبارات ملی در این خصوص اعتباراتی به استان تخصیص دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: