• چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-1194-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خبرداد:

دومین کتابخانه بررگ استان تا شهریور در مهدیشهر افتتاح می‌شود وجود 4 کتاب به‌ازای هر سمنانی در استان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان از وجود بالغ بر سه میلیون کتاب در مجموعه کتابخانه‌های این استان اعم از کتابخانه‌های وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی و دیگر کتابخانه‌ها خبر داد و گفت: به‌ازای هر شهروند در استان سمنان بیش از 4 نسخه کتاب وجود دارد که رقم بالایی است.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، نورعلی غلامحسین نیا سماکوش در آستانه هفته کتابخوانی در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان با بیان اینکه 20 الی 26آبان هفته کتابخوانی نامگذاری شده از یک کار پژوهشی درباره ظرفیت‌های کتابخانه‌ای این استان خبرداد و اظهار کرد: براساس آمارهای به‌دست آماده در حال حاضر بیش از 500 باب کتابخانه در سراسر استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه 73 کتابخانه عمومی زیر نظر اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان فعالیت دارند افزود: بیش از 160 هزار نفر که حدود 22درصد جمعیت استان را تشکل می‌دهند،عضو رسمی کتابخانه‌های عمومی استان هستند.

وی با اشاره به آمار هفت میلیونی اعضای رسمی کتابخانه‌های عمومی در کشور اضافه کرد: یک میلیون و 874 هزار نفر از این جمعیت هفت میلیونی عضور فعال کتابخانه‌های کشورند که حدود 9درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با بیان اینکه هشت درصد جمعیت استان عضو فعال کتابخانه‌های عمومی استان هستند خاطرنشان کرد: خوشبخانه استان سمنان از نظر زیرساخت‌های کتابخانه‌ای نسبت به بسیاری از استان‌های کشور وضعیت بهتری دارد به طوری که کتابخانه مرکزی سمنان دومین کتابخانه عمومی بزرگ کشور است.

وی از افزایش یک درصدی زیرساخت‌‌ها و فضاهای کتابخانه‌ای این استان در سال‌جاری خبر داد و افزود: زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان امسال به بیش از 28 هزار و 790 مترمربع رسیده است.

غلامحسین نیا سماکوش از افزایش 6درصدی موجودی کتابخانه‌های عمومی در این استان خبرداد و گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون و 67 هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان در دسترس دوستداران کتاب قرار دارد.

رشد 8 درصدی امانت کتاب از کتابخانه‌های عمومی استان

وی از شاخص امانت کتاب به عنوان یک شاخص مهم در ارزیابی فعالیت کتابخانه‌های عمومی نام برد و گفت: امسال حدود 600هزار نسخه کتاب به اعضای کتابخانه‌های عمومی استان امانت داده شده که حکایت از رشد هشت درصدی امانت گرفتن کتاب از کتابخانه‌های عمومی استان دارد.

دبیر انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به برگزاری جشنواره اهداء کتاب از این استان به عنوان یکی از موفق‌ترین استان‌های کشور در اهدا کتاب نام برد و گفت: مردم استان از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر 300 هزار نسخه کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا کردند این در حالی است که این رقم در سال 95 تنها 25 هزار نسخه کتاب بوده است.

وی ادامه داد: ارزش ریالی کتاب‌های اهداء شده به کتابخانه‌های عمومی این استان در سال‌جاری بالغ بر 20میلیارد ریال بوده و این در حالی است که سال گذشته کتبی به ارزش 149میلیون تومان به کتابخانه های استان اهدا شده بود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با اشاره به جذب بخشی از سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌های عمومی استان از  درآمد شهرداری‌های این استان گفت: واریزی شهرداری‌ها از محل این نیم درصد به حساب کتابخانه‌های عمومی استان حدود 478 میلیون تومان بوده است. ضمن اینکه سال گذشته این رقم 325 میلیون تومان بوده است.

افتتاح دومین کتابخانه بررگ استان تا شهریور در مهدیشهر

وی با بیان اینکه بخش عمده اعتبارات کتابخانه‌های عمومی استان از محل تملک دارایی‌ صرف خرید تجهیزات کتابخانه‌ای شده افزود: اعتبارات ما در این بخش امسال 930 میلیون تومان بوده که 600میلیون تومان آن تخصیص یافته است.

سماکوش با بیان اینکه تجهیزات کتابخانه‌ای در بسیاری از مراکز و کتابخانه‌های ما فرسوده است گفت: بخش دیگری از این اعتبارات صرف آماده‌سازی سالن کتابخانه میامی و چند کتابخانه با اولویت مناطق محروم و روستایی شده است.

وی با اشاره به کتابخانه عمومی در حال ساخت در مهدیشهر گفت: این پروژه که دومین کتابخانه بررگ استان است از سال 88 کلنگ خورده و تاکنون بین 50 تا60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان از کتابخانه سلمان فارسی به عنوان تنها کتابخانه عمومی فعلی مهدیشهر نام برد و تصریح کرد: تلاش ما بر این است با هزینه بخشی از اعتبارات ، این پروژه را تا شهریورآینده آماده افتتاح کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: