• سه شنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-3290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

خطر معادن گچ برای تنها منبع آب کشاورزان لاسجردی‌

خطر انفجارهای معدنی برای آبی که نان مردم می‌شود

نمایی از روستای لاسجرد از فراز کاروانسرای تاریخی آن

دهیار روستای لاسجرد از نگرانی مردم و کشاورزان لاسجردی از کاهش تدریجی دبی چشمه و مهمترین منبع آبی کشاورزان این روستا به واسطه فعالیت‌های معدنی در بالادست این چشمه خبر داد.

علی پیوندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان اظهار کرد: مردم انتظار دارند که از حقوق روستاییان و حق‌آبه آنها دفع شود.

وی با بیان اینکه رزق و روزی کشاورزان لاسجرد با استفاده از آب این چشمه به دست می‌آید افزود: آب مورد نیاز اراضی کشاورزان لاسجرد از این چشمه که از زیر یک کوه جاری می‌شود تامین شده و معدن گچ نیز درست در بالای این کوه قرار دارد.

وی با بیان اینکه حریم چشمه که منبع روزی کشاورزان لاسجردی است رعایت نشده خاطرنشان کرد: انفجارهای معدنی به مرور می‌تواند در میزان آب‌دهی چشمه تاثیر گذاشته و برای کشاورزان منطقه مشکل ایجاد کند.

پیوندی با بیان اینکه صاحبان معدن مدعی هستند که انفجاری انجام ندادند افزود: متاسفانه دبی آب چشمه در یکی دو سال اخیر کاهش یافته اگرچه این ماهش به گفته کاشناسان منابع آب چندان محسوس نبوده اما به مرور می‌تواند کشاورزی منطقه و حق‌آبه کشاورزان لاسجردی را تهدید کند.

دهیار روستای لاسجرد همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص برداشت‌های اداره راه از چشمه معدنی"تلخاب" این روستا و اعتراض‌های مردم منطقه گفت: برداشت‌ها از این چشمه نسبت به دبی آن بسیار ناچیز بود و متاسفانه برخی شبکه‌های اجتماعی به آن دامن زدند وگرنه به گفته کارشناسان این برداشت‌ها آسیبی به آن وارد نمی‌کند.

پیوندی با بیان اینکه برداشت از تلخاب به منظور اجرای پروژه حرم تا حرم که یک پروژه مهم ملی است و از لاسجرد نیز می‌گذرد انجام شده افزود: البته اشتباهی که صورت گرفته بود این بود که آب مورد نیاز پروژه از سرچشمه تلخاب برداشت شده بود و اعتراض مردم نیز بیشتر از این جهت بود چرا که این چشمه به واسطه خاصیت درمانی آن مورد استفاده مردم محل قرار می‌گیرد.

دهیار روستای لاسجرد از کشاورزان لاسجردی به عنوان یکی از زحمتکش‌ترین مردم منطقه نام برد و اظهار کرد: هرگونه خطر برای این منبع آبی می‌تواند زندگی روستاییان لاسجردی را تحت‌شعاع قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ایسنا- امروز 16آبان‌ماه نیز جلسه‌ای تحت عنوان بررسی درخواست‌های مردمی روستاییان لاسجرد پیرامون انفجارهای معادن و تاثیر آن بر منابع آبی این منطقه با حضور محمد همتیان معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و مدیران مرتبط در استانداری سمنان برگزار شد.

لاسجرد یا لاسگرد یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان است که از قدمت بالایی برخوردار است

این روستا که در مسیر محور پرتردد مشهد تهران واقع شده جدا از بهره‌مندی از اراضی مستعد کشاورزی و اهمیت آن در حوزه زراعت و باغداری از ظرفیت بالای گردشگری نیز برخوردار است.

ک اروانسرای تاریخی لاسجرد، چشمه معدنی تلخاب، امامزادگان واجب‌التعیم سیدرضا و سید علی‌اكبر (ع) یک قلعه قدیمی و...از ظرفیت‌های گردشگری در این روستای تاریخی است که در حدود کیلومتر30 جاده سمنان-تهران قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: