• یکشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-1391-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل امور مالیاتی استان همزمان با روز فرهنگ عمومی مطرح کرد:

"توسعه پایدار" ارمغان، نهادینه‌سازی فرهنگ مالیاتی به‌مثابه بخشی از فرهنگ عمومی

مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان از "فرهنگ مالیاتی" به‌مثابه بخشی از فرهنگ عمومی نام برد و با بیان اینکه ارتقاء فرهنگ عمومی لازمه"تحقق توسعه پایدار" است، گفت: دستیابی به فرهنگ مالیاتی در کشور، نیازمند یک برنامه‌ریزی مدون و بلندمدت بر اساس معیارهای کارشناسی و شاخصهای فرهنگی است.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، عباس بی‌نیاز با اشاره به نامگذاری 14 آبان ماه به‌عنوان روز فرهنگ عمومی اظهار کرد: فرهنگ عمومی بخشی از نظام فرهنگی جامعه است که هیچ ابزار قهری و اجباری و حتی قانونی در اجرای آن دخیل نیست بلکه حیات و بقاء آن، حاصل رفتارهای اعمال شده از سوی عموم آحاد مردم است .

وی، بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها کلان و توجه به بازخورد آن‌ها را در نتیجه توجه به رفتار عموم مردم ارزیابی و بیان کرد: از همین منظر در دنیای امروز نقش فرهنگی که در میان عامه مردم جاری است را نمی توان نادیده گرفت.

مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان از "ایجاد گفتمان"به‌عنوان یکی از اصول محوری در فرهنگ عمومی و جهت‌دهی به آن نام برد و تصریح کرد: در واقع ارزش قائل شدن برای فرهنگ عمومی به خودی خود انسان را به سمت و سوی گفتمان می‌کشاند.
بی‌نیاز با اذعان به اینکه اساسی‌ترین اصل در بحث فرهنگ عمومی ایجاد روحیه مبارزه با ضد ارزش‌ها و و ایجاد علاقه و عشق نسبت به ارزش‌های جامعه است، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها به مثابه ابزار اعتلای فرهنگ عمومی، می‌توانند نقش مهم و محوری در آموزش عمومی و تعمیق‌بخشی به فرهنگ عمومی داشته باشند.

وی ادامه داد: رسانه‌های جمعی همچون رادیو، تلویزیون، مطبوعات به دلیل گستردگی، نفوذ کلام و حضور پررنگ در زندگی روزمره مردم، می‌توانند به عنوان یک الگو نقش محوری داشته باشند.

مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان،" فرهنگ مالیاتی" را بخشی از فرهنگ عمومی دانست و گفت: نهادینه کردن فرهنگ مالیاتی در بین آحاد مردم می‌تواند به انحاء مختلف به ارتقاء فرهنگ عمومی و رشد و بالندگی بیشتر جامعه کمک کند.

  این عضو کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان سمنان با بیان اینکه برنامه‌ریزی جامع و هدفمند در راستای نهادینه کردن فرهنگ مالیاتی در سطح جامعه و اقشار مختلف مردم، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است خاطرنشان کرد: نهادینه‌سازی فرهنگ مالیاتی در بین عموم می‌تواند به ارتقاء شاخص‌های مختلف در جامعه کمک کند.

بی‌نیاز اضافه کرد: چنانچه مودیان مالیاتی به کارکرد، اهمیت و درآمد حاصل از مالیات که زمینه‌ساز توسعه و آبادانی کشور و اشتغال پایدار است، شناخت پیدا کرده و به تکالیف  قانونی خود در خصوص آن، عمل کنند در واقع "فرهنگ سازی مالیاتی" به خوبی در جامعه انجام شده و عموم مردم از مزایای آن منتفع می‌شوند.

این کارشناس ارشد امور مالیاتی، فرار مالیاتی را نتیجه ناآگاهی افراد دانست و گفت: افزایش شناخت عمومی از فرهنگ مالیاتی سبب می‌شود که برخی از مودیان مالیاتی از روی ناآگاهی، در قبال انجام تکالیف قانونی و شفافیت فعالیت‌های اقتصادی، مقاومتی از خود نشان نداده و به قانون تمکین کنند.

وی با بیان اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی همواره به عنوان یک نظام فرهنگی و ارزشی، توجه ویژه ای به رشد و توسعه شاخص‌های فرهنگی در کشور داشته افزود: بر همین اساس برای فرهنگ سازی مالیات می‌توان از ظرفیت روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دیجیتال، رسانه‌های دیداری و شنیداری، بولتن‌های خبری، ارسال پیامکهای تبلیغاتی و .... در راستای نهادینه‌سازی فرهنگ مالیاتی بهره گرفت.

وی با بیان اینکه شفافیت در خصوص مصرف مالیات بسیار ضروری است افزود: مودیان مالیاتی به محض رفع ابهام، سعی در تسریع در پرداخت مالیات خود خواهند کرد لذا تحقق این مهم و دستیابی به فرهنگ مالیاتی در کشور، نیازمند یک برنامه‌ریزی مدون و بلند مدت و مستمر بر اساس معیارهای کارشناسی و شاخص‌های فرهنگی است.

این مدیر ارشد مالیاتی با بیان اینکه مالیات از پاک‌ترین منابع درآمدی هر کشور است افزود: برای تحقق توسعه پایدار در ایران باید درآمدهای حاصل از نفت با درآمدهای مالیاتی جایگزین شود.

وی گفت: اگر عدالت مالیاتی با ترویج فرهنگ مالیاتی گره بخورد بحث فرار مالیاتی نخواهیم داشت و مردم ایران اسلامی با پرداخت مالیات، در جهت توسعه روز افزون کشور گام بر خواهند داشت.

بی‌نیاز به سیاست‌های ابلاغی رهبری فرزانه انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و لزوم دوری از اقتصاد تک‌محصولی اشاره کرد و افزود: کاهش وابستگی بودجه به نفت و اصلاح نظام مالیاتی یکی از خواسته‌های مهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و در همین راستا یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تحت منویات مقام معظم رهبری اقدامات مناسب در جهت اصلاح نظام مالیاتی بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: