• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 968-497-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تصویربرداری از 2 قلاده یوزپلنگ و یک پلنگ در توران شاهرود

مدیرکل محیط زیست استان سمنان از ثبت تصویر دو قلاده یوزپلنگ و یک پلنگ در پارک توران خبر ‏داد و گفت:فنّاوری‌های نوین می‌تواند محیط‌بان‌ها را در پایش منطقه یاری کند .

  به گزارش ایسنا-منطقه سمنان به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان عباسعلی دامنگیر افزود: در جدیدترین بررسی صورت گرفته از دوربین‌های تله‌ای در ذخیره‌گاه زیست‌کره توران به‌منظور پایش جمعیت یوزپلنگ و طعمه‌های آن، از دو قلاده یوزپلنگ تصویربرداری شد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون هشت مرحله توسط دوربین و هم به‌صورت مشاهده مستقیم تصویر یوزپلنگ ثبت و جمعیت این‌گونه در منطقه مورد پایش قرار گرفت.

وی بابیان اینکه از یک قلاده پلنگ توسط دوربین‌های تله‌ای کار گذاشته‌شده در پارک ملی توران نیز تصویربرداری شده است، افزود: به‌صورت مستقیم و توسط دوربین تاکنون هفت مورد پلنگ در منطقه توران مشاهده و در قاب دوربین‌ها به ثبت رسید.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه در مواردی نیز پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی مشاهده شد اما به دلیل همراه نبودن دوربین، تصویری از آن‌ها نیز منتشرنشده است، افزود: به‌عنوان‌مثال چندین بار یک یوز نر در منطقه به‌صورت دائم مشاهده می‌شود که تصویری از آن تاکنون ثبت‌نشده است .

دامنگیر بابیان اینکه وجود ابزارهای جدید در راستای حفاظت هر چه بیشتر  یوزپلنگ و پلنگ بسیار مؤثر است، تصریح کرد: استفاده از فنّاوری‌های نوین مانند هلی شات یا تصویربرداری هوایی می‌تواند به افزایش جمعیت گونه‌های در معرض انقراض کمک کند.

وی افزود: با توجه به اینکه در فصل سرد سال قرار داریم لذا ممکن است برخی حیوانات منطقه را برای یافتن غذا در روستاهای حاشیه پارک ملی مشاهده کنیم لذا از مردم تقاضا داریم به‌محض رؤیت حیوانات وحشی مراتب را با اداره حفاظت محیط‌زیست یا محیط‌بان‌های منطقه توران اطلاع دهند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: