• یکشنبه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-1594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

"بازپيرايي" تلفيق علم و هنر براي حفظ و احياء ابنيه تاريخي

كارشناس گرافيك و يكي از دو نويسنده کتاب بازپیرایی نقوش تزئینی ابنیه تاریخی استان سمنان گفت: بازپيرايي، تلفيقي از علم گرافيك و مستندنگاري و هنر براي حفظ و احياء ابنيه تاريخي محسوب مي‌شود و كاربرد بسيار زيادي پيدا كرده است.

بهناز لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان، درخصوص اهمیت نقوش کهن و مستند نگاری این نقوش اظهار کرد: تاکنون در استان کمتر و یا اصلا مستند نگاری انجام نشده است، در این مجموعه سعی شده نقوش تزئینی و گرافیکی آماده شود تا ماده خامی باشد برای پژوهشگران ، هنرمندان و علاقمندان تا با استفاده از این المان‌ها و موتیف‌ها بتوانند ضمن زنده نگهداشتن هنر فاخر این مرز و بوم، طراحان گرافیک نیز در طراحی های مدرن از آن بهره ببرند.

وي ادامه داد: بازپیرایی در این حوزه به معنای بازسازی نقوش کاشیکاری، نقاشی و گچبری (با توجه به وفاداری به تزئینات موجود ) است.

وی ادامه داد: اين مجموعه در قالب سه كتاب مجزا تدوين شده است، در كتاب اول بناهاي تزئين دار شهرستان سمنان، در كتاب دوم بناهاي تزئين دار شهرستان هاي شاهرود و ميامي و در كتاب سوم بناهاي تزئين دار شهرستان‌هاي دامغان و مهديشهر به عنوان مرجع نقوش و طرح ها بهره برده شده است.

لاهوتي تأكيد كرد: روش كار همه به اين روال است كه در ابتدا به صورت مختصر بناي مورد نظر معرفي و سپس نقوش آن به تصوير درآمده است، تصاوير نقوش اين مجموعه حاصل تلاش گردآورنده است که براي اولين بار در اين حجم ارائه مي‌شود.

وي با بيان اينكه با تأليف اين مجموعه اهداف خاصي را دنبال کردیم افزود: مستندنگاري نقوش ابنيه و معماري استان سمنان، آماده سازي طرح‌هاي خطي و گرافيكي تزئينات بناهاي تاريخي جهت اعتلاء، بهره گيري و شناساندن فرهنگ و هنر اين ديار، آماده سازي ماده حام نقوش تزئيني معماري استان، مقايسه نقوش در شيوه‌هاي مختلف معماري و سيرتكامل نقش‌ها در طول تاريخ، شناساندن نقوش تزئيني و كاشي كاري استان سمنان در سده‌ها و دوره‌هاي مختلف در مقايسه با ماكان‌هاي تاريخي ديگر و استفاده از اين طرح ها و نقش ها در معماري مدرن و طراحي داخلي و همسویی معماري مدرن با معماري فاخر اين ديار كهن از جمله اهداف انتشار این کتاب است.

اين كارشناس گرافيك یادآور شد: يكي از نكات مهم در بازپيرايي اين نقش‌ها، وفاداري به بازمانده نقش ابنيه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: