• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 967-1097-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اختصاص 1500 هکتار از سامانه‌های عرفی آرادان به کشت باریجه/ برداشت شیرابه باریجه از مراتع ییلاقی آرادان

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آرادان از برداشت شیرابه باریجه از مراتع ییلاقی شهرستان آرادان خبرداد و گفت: برداشت شیرابه از این گیاه صنعتی و دارویی در آرادان پایان یافت.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، امیر حسین شاه‌حسینی ،بااعلام این خبر اظهار کرد: گیاه باریجه یکی از گیاهان مهم دارویی و صنعتی است که صمغ حاصل از آن جزء فرآورده‌های فرعی مرتعی محسوب می‌شود .

وی ادامه داد: این گیاه دارویی علاوه بر نقش مؤثر در سلامت جامعه و ایجاد اشتغال، در رشد صادرات غیرنفتی نیز نقش بسزایی دارد که این اقدام گامی مهم در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش منابع طبیعی به شمار می‌آید.

شاه حسینی تهیه و اجرای طرح‌های مرتعداری چند منظوره را بهترین راهکار در بهره برداری اصولی و بهینه از مراتع و استمرار و تداوم در تولید برشمرد و خاطرنشان کرد: از آنجای که اکوسیستم رویشگاهی این گیاه خاص و حساس است به منظور بهره برداری پایدار و همچنین حفظ ، حمایت و احیای پایه‌های آن لازم است بهره‌برداری و برداشت از صمغ این گیاه مرتعی تحت نظارت و در قالب طرح‌های مطالعاتی اجرایی انجام شود تا ضمن جلوگیری از انقراض این گیاه ارزشمند بتوان از رویش سالانه آن بهره برداری مستمر کرد.

وی گفت: برداشت شیرابه این گیاه در سال جاری از مراتع سینک چال و خاک آب، لزوره، ویسر و گرماج، گونگ و امامزاده ابراهیم به میزان 3000 کیلوگرم صورت گرفت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آرادان، گیاهان دارویی- صنعتی  باریجه را جزو منابع ارزشمند در این شهرستان برشمرد و خاطرنشان کرد: کشت، توسعه و بهره برداری صحیح این گیاهان علاوه بر نقش مؤثر در سلامت جامعه و ایجاد اشتغال، در رشد صادرات غیرنفتی نیز نقش بسزائی را ایفا می‌کنند که در سال گذشته 1300 هکتار از مراتع ییلاقی که پتانسیل کشت باریجه را دارا بودند به روش کپه کاری با مشارکت مرتعداران و بهره‌برداران گیاه باریجه کشت و قرار است در سال جاری نیز 1500 هکتار از سامانه های عرفی این شهرستان نیز به کشت گیاه باریجه اختصاص یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: