• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-1190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس محیط زیست دامغان درگفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

دام شیوخ عرب برای آسمان ایران/دستگیری 3باند زنده‌گیری پرنده طی 10روز در دامغان

رئیس محیط زیست شهرستان دامغان از شناسایی و دستگیری سه باند زنده‌گیری پرنده در این شهرستان طی 10 روز گذشته خبر داد.

فرامرز اسفندیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان اظهار کرد: پنج نفر از افراد این باندها به‌همراه  تعدادی ادوات شکار و صید شناسایی و دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه این باندها به دنبال زنده‌گیری بازهای شکاری هستند افزود: این افراد که عمدتا از استان‌های دیگر و از جمله استان‌های جنوبی به دامغان می‌آیند با زنده‌گیری بازها آنها را در بازار کشورهای خلیج فارس به شیوخ عرب می‌فروشند.

رئیس محیط زیست شهرستان دامغان با بیان اینکه دامغان در مسیر کوچ پرندگان مهاجر است تصریح کرد: با توجه به اینکه الان فصل کوچ پرندگان است این افراد سودجو با استفاده از روستاهای خالی از سکنه و مناطق بیابانی دامغان با پهن‌کردن تور و ایجاد دام‌هایی به دنبال صید و زنده‌گیری پرندگان هستند .

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص برنامه‌های محیط زیست برای مقابله با این قاچاقچیان و شکارچیان از اجرای طرح پایش مناطق و زیست‌گاه‌های دامغان خبر داد و گفت: این طرح بیش از دو هفته است که در دامغان شروع شده و همکاران ما به طور پیوسته مناطق مختلف را پایش و با گشت‌های موتوری و استفاده از مخبرین محلی و بسیج دوستداران حیات‌وحش به حفاظت از آنها می‌پردازد.

اسفندیاری از برخورد قانونی با متخلفین خبر داد و تصریح کرد: پنج نفری که اخیرا دستگیر شدند همگی به مراجع قضایی تحویل و ضمن جریمه نقدی بر اساس قوانین متناسب با جرم و سابقه آنها به حبس نیز محکوم شدند.

وی به غیربومی بودن این صیادان اشاره کرد و افزود: افراد دستگیر شده این هفته عمدتا از دیگر استان ها و خصوصا شهرستان های بوشهر، گناوه و ترکمن‌صحرا بودند.

رئیس محیط زیست شهرستان دامغان در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص چگونگی قاچاق پرندگان شکاری گفت: این پرنده‌های کمیاب به قیمت های بیش از 100 میلیون تومان به شیوخ عرب فروخته می‌شوند و آنها نیز برای برخی مسابقات و رقابت های تفریحی و در برخی موارد شکار حیوانات از آنها استفاده می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: