• دوشنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

جامعه‌ای سخت‌کوش که 65 درصد استان سمنان در قلمرو اوست

مدیرکل امور عشایری استان سمنان با اشاره به گستره زندگی و کوچ عشایر استان سمنان، گفت: حدود 65 درصد اقلیم این استان پهناور در قلمرو عشایر کوچ‌رو استان قرار دارد.

حمیدرضا حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه سمنان اظهار کرد: استان سمنان به عنوان یکی هفت استان اول پهناور ایران بیش از 5.7میلیون هکتار اراضی مرتعی دارد که بیش از 3.2 آن در قلمرو و اختیار عشایر این استان قرار دارد.

وی جامعه عشایری این استان را جامعه‌ای بهره‌مند از مزایای ویژه برشمرد و افزود: عشایر استان حدود یک‌میلیون و 100 راس دام سبک، 6هزار دام سنگین و از جمله 3300نفر شتر دارند.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان با اشاره به رونق اقتصاد عشایری در این استان خاطرنشان کرد: در سطح کشور به ازای هر خانوار عشایری 113 راس دام وجود دارد در حالی که میانگین دام‌ها و گله‌های  عشایر استان سمنان با 250راس به ازای هر خانوار دو برابر میانگین کشوری است.

وی عشایر استان را از باسوادترین جوامع عشایری ایران خواند و گفت: براساس آخرین آمار رسمی میزان باسوادی در بین عشایر کشور بین 49تا 50 درصد است اما این شاخص در بین عشایر استان ما 70.2درصد است که به نسبت میانگین کشوری رقم بسیار بالاتری است.

دکتر حسینی، عشایر استان سمنان را از جوامع دلبسته انقلاب و ارزش‌ها دانست و تصریح کرد: عشایر غیور این استان در سال‌های دفاع مقدس بیش از 100شهید و 3000 جانباز تقدیم کشور کردند.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان با بیان اینکه عشایر این استان از دیرباز ارتباط بسیار زیادی با استان‌های همجوار داشتند افزود: عشایر استان سمنان در ایام کوچ با هفت استان کشور در ارتباط هستند و ایامی از سال را در مناطقی از این استان‌ها می‌گذرانند. ضمن اینکه بسیاری از عشایر دیگر استان‌ها و از جمله این هفت استان نیز دوره‌هایی از کوچ خود را در ییلاقات و قشلاق استان سمنان می‌گذرانند و لذا این ارتباط دو سویه بین عشایر استان‌های همجوار از دیرباز وجود داشته و همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا استان سمنان با97490 کیلومتر مربع مساحت که حدود 6درصد کل مساحت کشور پهناورمان را در برمی گیرد از نظر وسعت هفتمین استان پهناور ایران است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: