• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 967-297-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نوای"یاعباس یاعباس"در شاهرود طنین‌انداز شد

برگزاری کهن‌ترین آیین عزاداری شاهرودی‌ها در تکیه تاریخی شهر

امروز پنجم محرم یک روز خاص و ویژه برای شاهرودی‌های دوستدار اهل‌بیت (س) و عزادار سالار و سرور شهیدان امام حسین(ع) و یاران این امام همام است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه‌ سمنان، اگر چه عزای جانسوز سیدالشهدا(ع) در همه آنات محرم برای دوستداران آزادی و حریت ویژه است اما عزاداری‌ها در استان‌ها و شهرهای مختلف ایران گاه رنگ و بوی متفاوت و ویژه‌ای دارد و آیین "یاعباس یا عباس"شاهرودی‌ها نیز خاص‌ترین آیین ماه محرم در کنار ظهر عاشورا است.

روز پنجم محرم در شهر شاهرود به روز طوق‌بندان(یا عباس یا عباس) اشتهار دارد و شاهرودی‌های دوستدار اهل‌بیت(س) معمولا در هر کجا که باشند خود را به این آیین کهن در تکیه شاهرود می‌رسانند.

 در این روز همه‌ی طوق‌های مساجد سطح شهر و برخی خانه‌ها با آداب و احترام خاصی با پارچه‌های نذری که توسط افراد حاجت‌مند به خادمان اهدا شده پوشیده می‌شود و در رأس تیزی طوق، یک سیب سرخ نیز قرار می‌دهند، پس از بستن پارچه‌ها، طوق‌ها را به طرف مدرسه‌ی قلعه محل تجمع عزاداران انتقال می‌دهند.

در ادامه  دسته‌ چند هزار نفری سوگواران و عزاداران در حالی که سیاه‌پوش شده و برخی پا برهنه‌اند دست بر کمر دیگری گرفته و حین حرکت، با دست دیگر بر روی سینه می‌کوبند.

ذکر عزاداران شاهرودی و شهرها و روستاهای پیرامونی این شهر مذهبی که خود را به این آیین باشکوه می‌رسانند در این روز عبارت یا "عباس، یاعباس(ع)" است.

در این آیین در پشت دسته، طوق‌ها را حرکت داده و از دیرباز مرسوم است که طوق‌ها را به حالت افقی بر روی دوش عزاداران تا تکیه بازار شاهرود که محل اختصاصی برپایی این آیین عزاداری است حمل کرده و در آنجا در میان انبوه جمعیت عزادار طوق‌ها را برافراشته و عزاداری در این هنگام شور بسیاری به خود گرفته و بر سینه و سر زده و در عزاری حسین بن علی(ع)و اصحاب و یاران عاشورایی‌اش نوحه‌خوانی می‌کنند.

این سوگواری سنتی که از آن به‌عنوان قدیمی‌ترین آیین عزاداری محرم در شاهرود نام برده می‌شود از دیرباز هرساله در پنجم محرم در تکیه بازار تاریخی شاهرود که به " تکیه زنجیری ها " معروف است برگزار و هزاران شاهرودی در آن شرکت می‌کند.

 

آیین "یاعباس یا عباس"یا طوق‌بندان معمولا با چاوش‌خوانی بامدادی شاهرودی‌ها که به نواهایی همچون"ای داد از این عزا، بیداد از این عزا، فریاد ما مصیب و صد داد از این عزا مزین و محزون شده، آغاز و بعد از ظهر پنجم محرم کم‌کم به اوج رسیده و تا غروب این روز در تکیه زنجیری ادامه داشته و عزاداران شاهرودی با نوای دلنشین"یاعباس یا عباس" دل را به صفای علمدار کربلا جلا می‌دهند. " یا عباس یا عباس "و "‌ای ماه بی قرینه آب آور سکینه" از نواهای جاری شده بر لب عزاداران شاهرودی در این آیین است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مراسم اصلی و محوری این آیین هم‌اینک از ساعت 15 و 30دقیقه در تکیه بازار شاهرود آغاز شده و تا غروب امروز ادامه دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: