/گزارش تصويري/
مجموعه تاريخي و تفريحي چشمه علي دامغان

عکس  13:54:0 1396/05/21
965-1896-5 كد خبر

"چشمه‌علی" که نام اصلی آن بنا به روایت مورخین "علی بولاغ" است و در زمان‌های گذشته به آن "هزارچشمه" نیز می‌گفته‌اند، در شمال غربي شهرستان دامغان، استان سمنان و در مسیر راه دامغان کیاسر ساری و در فاصله 32 کیلومتری دامغان قرار دارد.

مجموعه تاريخي و تفريحي چشمه علي دامغان در حقیقت فضایی محصور شده برای تفریح تابستانی شاهان قاجار بوده‌ است، اين مجموعه علاوه بر دو درياچه، باغ و فضاي تفريحي بسيار زيبا، داراي دو بناي تاريخي مربوط به شاهان قاجار، با نام عمارت فتحعلی شاهی و عمارت آغامحمدخان قاجار است، قدمت و ساخت بناهای این مجموعه چشم‌نواز به روزگار صفویان می‌رسد، اما کاربری تفریحی آن بیشتر در روزگار قاجار بوده‌ و فتحعلی شاه قاجار توجه ویژه‌ای به آن داشته است.

عمارت فتحعلي شاهي در درون آب استخر بنا شده و نشیمن‌گاه شاهان قاجار بوده‌ است. این مجموعه دارای گرمابه و مسجد نیز بوده که ویران شده‌اند، اين عمارت شامل مجموعه هایی همچون مسجد و حمام، باغ، استخر، کوشک فتحعلی‌شاهی و ... است.

در قسمت جنوبی مجموعه چشمه‌علی ساختمانی قرار دارد که توسط آغامحمدخان قاجار ساخته شده است. ساختمان آغامحمدخانی به صورت دو طبقه مقابل استخر دوم ساخته شده است.

عكس: مسعود محقق – ايسنا سمنان

 


خبرگزاری ایسنا
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: