• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-2493-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/هويت جهادي، خودباوري و بالندگي/

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان:
فلسفه تأسيس جهاددانشگاهي اشاعه تفکر "ما می‌توانیم" است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان درباره فلسفه جهاد دانشگاهی بیان کرد: همان‌طور که از پیام امام خمینی(ره) درباره تأسیس این نهاد نیز برمی‌آید، اشاعه تفکر ما می‌توانیم فلسفه اصلی این نهاد است یعنی ایران اسلامی می‌تواند با تکیه‌بر علم و تخصص بومی صنعت خود را داشته باشد، اقتصاد را پویا سازد، کشاورزی نوین را به کارزار تولید بازگرداند و فناوری‌های نوین را جایگزین روش‌های سنتی کند و همه این‌ها در بستر کار جهادی و بدون کمک بیگانگان صورت پذیرد.

حجت‌الاسلام علی شکری در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، سمنان ضمن گرامیداشت سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اهمیت جهاد دانشگاهی به‌مثابه ارگانی که علم را با عمل همراه می‌سازد، گفت: ظرفیت‌های این نهاد از جمله ذخیره سازی سلول‌های بنیادی به مردم استان شناسانده شود.

وي افرود: پس از انقلاب اسلامی شرایطی فراهم شد تا بازنگری در اصل دانشگاه‌ها و آموزش عالی کشور صورت گیرد و در این فضا که بسیاری نگران آینده آموزش عالی در کشور بودند، امام خمینی(ره) با تیزبینی مثال‌زدنی دستور ایجاد جهاد دانشگاهی را صادر کردند که از این بابت، جهاد دانشگاهی اهمیت می‌یابد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان افزود: جهاد دانشگاهی درست در زمانی ابلاغ شد که نگرانی از تفکرات منحط غربی و ورود آن‌ها به دانشگاه‌ها به‌طور جد، علما را نگران کرده بود چرا که دانشگاه‌ها به دلیل نفوذ رژیم پهلوی مستعد غرب‌زدگی بودند و نیاز بود تا با یک کار جهادی، تغییر در الگوی آموزش عالی طبق رسالت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گیر که در این فضا درایت و تیزهوشی امام راحل(ره) تمام نگرانی‌ها را به پایان رساند.

شكري خاطرنشان كرد: همان‌طور که از نام جهاد دانشگاهی برمی‌آید، نهادی است که علم را با جهاد درگیر می‌سازد یعنی به‌بیان‌دیگر، شکوفایی علوم در راستای سازندگی ایران اسلامی با استفاده از جهاد، الگوی سازنده جهاد دانشگاهی است که در طول تاریخ حیات انقلاب اسلامی توانسته تأثیرات بسزایی درروند آموزش عالی داشته باشد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی نهادی است که در راستای تعالی علوم، فنون، هنر، فرهنگ، اقتصاد، جامعه‌شناسی و سایر علوم مرتبط می‌کوشد و در این راه از نخبگان دانشگاهی بومی و جوانان مستعد ایران اسلامی بهره می‌گیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان درباره فناوری‌های نوین به‌خصوص در علم پزشکی و رابطه آن‌ها با جهاد دانشگاهی، بیان داشت: امروزه خوشبختانه جهاد دانشگاهی با اتکا به توانمندی جوانان ایرانی در همه زمینه‌ها توانسته جایگاه علمی خوبی را کسب کند که نمونه بارز آن فناوری نانو، سلول‌های بنیادین و مواردی از این ‌دست که در پژوهشکده رویان به‌ وفور یافت می‌شوند.

شکری بابیان اینکه امروز ایران اسلامی در زمره معدود کشورهایی است که از فناوری سلول‌های بنیادین مانند پیوند خون بند ناف در درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند، گفت: مغز استخوان و خون بند ناف در زمره فرآورده‌های سلول‌سازی هستند که در علوم پزشکی قدمتی چندان ندارند اما باافتخار باید اعلام کرد که با حضور توانمند جوانان ایرانی امروز ایران اسلامی همپای سایر کشورهای قدرتمند دنیا در این حوزه پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است که نمونه آن ایجاد بانک اطلاعات ژنتیک است.

وی افزود: استفاده از خون بند ناف که به‌نوعی سلول‌های نامیر محسوب می‌شود برای بهبود سلول‌ها و یا تشکیل سلول‌های بنیادین امروز دارای اهمیت بسیاری است که می‌تواند بیماری‌های فراوانی ازجمله اختلالات مادر زادی و ناهنجاری‌های ارثی را درمان کند و اگر نبود تلاش‌های شبانه‌روزی و جهاد گونه محققان در حوزه جهاد دانشگاهی شاید این موفقیت‌ها امروز کسب نمی‌شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان بیان کرد: امروز باید شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کرد تا ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی این نهاد، به مردم استان سمنان شناسانده شود تا همگان بدانند چه متخصصان تراز اولی در استان ما وجود دارند که دست‌به‌کارهای بزرگ می‌زنند، در این بین می توان از ظرفیت های سازمان تبلیغات اسلامی و آگاهی رسانی به جامعه هدف آن همچون روحانیان و هیئات مذهبی بهره برد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: