• سه شنبه ۱۸ اسفند ماه، ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9412-2594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

/گزارش/

رنگین‌کمان رنگ‌ها در دست‌بافته‌های استان سمنان+عکس

صنایع دستی-استان سمنان

اشاره:

شاید اولین تجربه‌های زیستن ما انسان‌ها با همین دست‌بافته‌ها و شکل‌های اولیه و ابتدایی آن آغاز شده باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنای سمنان؛ کسی چه می‌داند! شاید نخستین تقلای ما آدم‌ها، برای لختی، آرامش بر روی این کره خاکی در سایه‌سار یکی از همین دست‌بافته‌و شکل‌های اولیه‌ای از آن بوده باشد. بعد کم‌کم به فراست افتاده‌ باشیم.

شاید هر تجربه، تجربه‌ای به همراه داشته تا اینکه در گذر صدها و هزاران سال، کم‌کم به شکل‌های امروزی رسیده باشیم همچنان‌که در آینده و البته با سرعت بسیار بیشتری در روزان پیش ‌رو به اشکال و فرم‌های مدرن‌تری از امروزمان می رسیم.

این دست‌بافته‌ها، دست‌افزارها و صنایع‌دستی از هر مسیر و گذری که گذشته و به امروز ما رسیده باشند، دوخت به دوخت، گره به گره، فریم به فریم و بند به بند ردپای نیاکان ما را در خود به یادگار دارند، رد پایی که در هیچ جای دیگری نمی‌توان آن را به این وضوح و روشنی دید.

این ابزار، صنایع‌دستی و دست‌بافته‌ها، مسیری به درازنای عمر ده‌ها و چه بسا صدها نسل ما را به سلامت گذرانده‌اند و به امروز ما رسیده‌اند، امروزی که در چرخش پر طمطراق چرخ‌ها و ماشین‌ها، سرگیجه گرفته و گاه معجزه آنها را بی‌هیچ تاملی از یاد می‌برد، معجره‌ای که گاه به جادوی رنگ‌ها، روزی هزار مرتبه اتفاق می‌افتد و ما فارغ از این همه زیبایی، چشمانمان را به این معجزه رنگین نیاکانمان می‌بندیم.

...و اما معجره رنگ‌ها در صنایع‌دستی و دست‌بافته‌های ایرانی چنان حیرت‌آور و چشم‌نواز است که گاه آدمی را وا می‌دارد که آنها را با سرزندگی و سرسبزی اردیبهشت و یا تلون جنون‌آمیز رنگ‌ها در سه‌گانه رنگ‌رنگ خزان مقایسه کند.

به هر روی صنایع‌دستی و دست‌بافته‌های استان سمنان، به‌سان حکایت مشتی از خروار، نمود و نمادی از دستان آفرینش‌گر مردمان این دیار است که گاه دوست داری فارغ از همه دردها و رنج‌ها، فارغ از زندگی پرهیاهو و دهشتناک امروز و شلوغی سرسام‌آور خیابان‌ها و خاطره‌ها؛ کنجی دنج بشینی و دور از همهمه‌ی چرخ‌ها و ماشین‌ها، دور از چشم دوربین‌ها و آدم‌ها لختی به آواز سرخوشانه این رنگ‌ها گوش بسپاری-آنگونه که به صدای آمدن آب گوش می سپاری ...

پس اینک شمار را به آواز دوباره این رنگ‌ها، این معجزه‌های از یاد رفته دعوت می‌کنم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، غنای صنایع‌دستی در این استان را ستود و گفت: صنایع‌دستی استان سمنان از ظرفیت بالایی برخوردارند و در صورت معرفی درست می‌توانند بازارهای زیادی را به خود جلب کنند.

حسین خواجه بیدختی در گفت‌وگو با خبرنگار اظهار کرد: استان سمنان از مراکز قابل توجه صنایع دستی کشور است در این استان انواع صنایع دستی نظیر قالی‌بافی، نمدمالی،سرامیک و سفال‌سازی و... وجود دارد که هر یک از آنها سوغاتی گرانقدر برای بازدیدکنندگان است.

وی با بیان اینکه صنایع دستی  هر منطقه برگرفته از فرهنگ آن منطقه است، خاطرنشان کرد: آثار صنایع دستی به دست آمده در کاوش‌های باستان‌شناسان در دوره‌ها و اماکن مختلف گواه بر این مدعا است که هر هنرمند باتوجه به نوع و محل زندگی خودآثار متفاوتی را می‌آفریند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ادامه داد: صنایع دستی  استان سمنان دارای تنوع و گونه‌گونی فوق‌العاده‌ای است و این تنوع ریشه در تنوع اقلیمی این استان دارد.

وی با بیان اینکه استان سمنان از اقلیم‌های متفاوت آب و هوایی برخوردار است،گفت: وجود توامان مناطق کویری، کوهستانی، جنگلی و وجود دشت‌های وسیع در این استان، جاذبه‌های متفاوت و متلونی در این استان ایجاد کرده است و درست به همین دلیل تنوع فوق‌العاده‌ای در محصولات صنایع دستی  این استان در جنبه‌های مختلف و از جمله از نظر رنگ، نقوش و کاربرد آنها نیز به چشم می‌خورد.

خواجه بیدختی با بیان اینکه بیش از 50 رشته صنایع دستی در استان سمنان فعال هستند، افزود: متاسفانه بخشی از این صنایع‌دستی به علت عدم سودهی لازم، عدم پشتیبانی و نبود بازار ممکن است در آینده به فراموشی سپرده شوند.

وی با اشاره به مهمترین دست‌بافته‌های این استان، خاطرنشان کرد: در نقاط مختلف استان سمنان دست‌بافته‌های متنوعی همچون گلیم، جاجیم، گلیج، خورجین،پلاس و...توسط زنان و دختران این استان تهیه می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ادامه داد: مواد مورد نیاز در بافت این منسوجات عمدتا از پنبه و یا پشم دام تهیه شده و پس از ریسندگی و رنگرزی مورد استقاده قرار می‌گیرند.

خواجه بیدختی گفت: این بافته‌ها غالبا جنبه خودمصرفی داشته و در پاره‌ای از موارد به جهت تامین نیازهای معیشتی خانوار به فروش می‌رسند.

وی با اذغان به اینکه ایجاد نقوش ذهنی بر روی این دست‌بافته‌ها، زیبایی چشمگیر و چشم‌نوازی به این صنایع دستی  می‌دهد، خاطرنشان کرد: این نقوش عمدتا برگرفته از طبیعت پیرامون و خلاقیت ذهنی بافنده بوده و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

این مقام مسئول، با بیان اینکه کارچاله یا کارگاه و دارزمینی از جمله ابزار مورد نیاز در بافت جاجیم، انواع پارچه‌های پشمی و نخی، گلیج، حوله، سفره نخی، چادر شب و... هستند، یادآور شد: در مناطق مختلفی از استان سمنان و از جمله در سمنان، کلاته خیج، مجن، امیریه، دیباج، سرخه، کالپوش، کلاته‌رود، طرود، ابرسج، چاشم و مهدیشهر و شهمیرزاد می‌توان کارگاه‌های سنتی تولید این گونه دست‌بافته‌ها را دید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه گلیم و پلاس از دیگر دست‌بافته‌های سنتی این استان هستند، اضافه کرد: بافت این صنایع دستی  در گذشته بر روی دارهای زمینی صورت می‌گرفته اما در سالیان اخیر این روند به دارهای عمودی تغییر یافته است.

وی ادامه داد: زنان روستاهای فروان از توابع گرمسار، خارتوران از توابع شاهرود، مومن‌آباد از توابع سرخه و... در بافت انواع گلیم‌های پرنقش و نگار تبحر خاصی دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان همچنین یادآور شد: سیاه‌چادر،سفره آردی، توبره، جوال و... از دیگر دست‌بافته‌های سنتی استان سمنان است که عمدتا توسط زنان و دختران عشایر تهیه می‌شوند.

وی با اشاره به وجود چندین ایل و طایفه عشایری در این استان، خاطرنشان کرد: زنان عشایر ایل ایلکایی و هداوند در گرمسار و آرادان، عشایر چوداری در خارتوران شاهرود، ایل سنگسر در مهدیشهر و روستاییان ده‌صوفیان در شهمیرزاد و...در زمینه بافت سیاه‌چادر اشتهار دارند.

وی با بیان اینکه بافت پلاس در برخی نقاط روستایی با هدف تهیه و تولید زیرانداز خانه و چادر صورت می‌گیرد، افزود: زنان روستایی برای بافت این دست‌بافته لباس‌های کهنه را به‌صورت نوارهای باریک برش زده و در بافت پلاس از آن استفاده می‌کنند.

همچنین معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از فعالیت 52 رشته صنایع‌دستی در این استان خبر داد و گفت: استان سمنان در یک پهنه وسیع در کلیدور شرق به غرب واقع شده و از همین رو از تنوع فرهنگی بسیار بالایی برخوردار است.

جعفر صفاخواه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای سمنان، با بیان این‌که استان سمنان از نظر حیث رشته‌های صنایع دستی و تنوع این صنایه دستی در شمار استان‌های برتر کشور است، اظهار کرد: حدود 52 رشته صنایع دستی در استان سمنان در حال تولید هستند.

معاون میراث فرهنگی استان با بیان اینکه در گذر زمان عشایر و اقوام مختلفی به این استان آمده‌اند، تصریح کرد: همین تنوع قومی و فرهنگی سبب شده که گوناگونی بسیار بالایی هم از نظر زبانی و هم از نظر تولیدات صنایع دستی در استان شاهد باشیم.

وی گفت: رشته‌های سفال و سرامیک، بافته‌های داری شامل گلیم، جاجیم، گلیچ و گبه، دست‌بافته‌های سنتی شامل کرباس بافی، دستمال بافی، حوله بافی و چادرشب بافی و صنایع دستی چوبی از جمله منبت، معرق، مشبک و ... و تراش سنگ از عمده‌تریت تولیدات صنایع دستی در استان هستند.

 معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفتدر حال حاضر در استان سمنان بیش از چهار هزار و 500 هنرمند به تولید صنایع دستی اشتغال دارند و بیشتر این هنرمندان در زمینه دست بافته‌ها و سفال و سرامیک فعالیت دارند.

صفاخواه با بیان اینکه در حال حاضر هنرمندان برجسته‌ای در سطح کشور داریم، افزود: بسیاری از هنرمندان صنایع‌دستی این استان از اشتهار بالایی در سطح ملی برخوردارند.

وی با اشاره به بسترسازی برای عرضه صنایع‌دستی این استان در ایام عید امسال، افزود: در همین راستا بازارچه‌های صنایع‌دستی در سرتاسر استان سمنان راه‌اندازی شده که مسافران نوروزی و زوار رضوی در تعطیلات سال نو بتوانند از آنها بهره‌مند شوند.

گزارش از هوشنگ حبیبی بسطامی- ایسنای استان سمنان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: