• پنجشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 949-1290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

گزارش ایسنا از سرقت سوت 84ساله ریسمان‌ریسی سمنان

سرقت خاطره‌انگیزترین "صدا" در سمنان

اشاره:

همین چند وقت پیش بود که خبر سرقت سنگ قبر منتسب به بایزید بسطامی در بسطام شاهرود رسانه‌ای شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، حالا به فاصله چند ماه شاهد سرقت یک اثر تاریخی دیگر در استان سمنان هستیم.

وجه مشترک این دو اثر تاریخی که سرقت در آن‌ها اتفاق افتاده این است که هر دو اثر تحویل دستگاه‌های غیرتخصصی هستند و به طور مستقیم زیر نظر میراث فرهنگی استان که بیشترین دغدغه را در این حوزه دارد، نیستند.

رئیس شورای شهر سمنان با تایید خبر سرقت سوت تاریخی کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان گفت: فعلا ردی از سارق یا سارقین گرفته نشده است.

علی همتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، اظهار کرد: در همین ارتباط پرونده‌ای تشکیل و به میراث فرهنگی و نیروی انتظامی استان نیز ارجاع شده است.

وی با بیان اینکه پرونده این سرقت به حراست شهرداری نیز ارجاع شده است، افزود: از تاریخ دقیق سرقت اطلاعی نداریم و هرگونه اظهارنظر در این ارتباط منوط به بررسی‌های بیشتر است.

رئیس شورای شهر سمنان با بیان اینکه مجموعه شورای شهر که در ساختمان تاریخی کارخانه ریسمان ریسی مستقر است مجهز به دوربین‌های مداربسته است، خاطرنشان کرد: همه فیلم‌ها نیز در اختیار مسئولان پیگیری این پرونده قرار گرفته است.

همتی با بیان اینکه این سوت ارزش تاریخی چندان زیادی هم ندارد،گفت: این سوت مربوط به دوره‌ای است که این کارخانه در سمنان راه‌اندازی شده است.

 به دنبال رد پای سارق در بازبینی و تجزیه و تحلیل فیلم‌ها

همچنین مداح مدیر حراست شهرداری سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری ایسنای سمنان تصریح کرد: پرونده این سرقت هم اکنون در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه فعلا نحوه سرقت مشخص نیست و بعد از بازبینی همه فیلم‌ها می توان درباره آن اظهار نظر قطعی کرد، اضافه کرد: سرقت این سوت دیشب اعلام شده اما تاریخ دقیق سرقت فعلا مشخص نیست و باید فیلم‌های موجود بازبینی و تجزیه و تحلیل شود تا بتوان در مورد آن اظهار نظر کارشناسی کرد.

انتقاد مدیرکل میراث به کم‌ارزش جلوه دادن سوت تاریخی ریسمان ریسی

همچنین حسین خواجه بیدختی مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با انتقاد از کم‌ارزش جلوه دادن این سوت تاریخی، به خبرنگار ایسنا گفت: این سوت یک شی‌ء تاریخی است و از آنجا که به ثبت ملی نیز رسیده دارای ارزش مضاعفی است.

این مقام مسئول،با بیان اینکه خبر سرقت از طریق شورا به میراث شهرستان منتقل شده افزود: پس از اطلاع میراث فرهنگی استان سمنان بالافاصله مراتب طی نامه‌ای به معاون دادستانی سمنان اعلام شد.

خواجه بیدختی ، با بیان اینکه این مهم از طریق شکایت رسمی میراث فرهنگی استان طرح موضوع شده است، خاطرنشان کرد: این اثر به دوران پهلوی اول برمی‌گردد.

وی از کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان به عنوان هویت صنعتی سمنان یاد کرد و گفت: علاوه بر این ، سوت کارخانه ریسمان ریسی سمنان ارزش معنوی ویژه‌ای برای مردم منطقه دارد و یک حس نوستالوژیک نسبت به آن وجود دارد.

سرقت"صدای" خاطره انگیز

به گزارش خبرنگار ایسنا؛ کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان یکی از نخستین کارخانه‌های منطقه است که تاریخ ساخت آن به 84 سال پیش از این برمی‌گردد.

سوت این کارخانه نیز که با آغاز به کار کارخانه در آن نصب شد، یکی از خاطره‌انگیزترین آثار تاریخی برای مردم سمنان قدیم بوده است.

بنا به گفته یکی از مسئولان میراث فرهنگی استان سمنان در گذشته بیشتر مردم شهر سمنان ساعت های خود را با سوت این کارخانه تنظیم کرده و این کارخانه یکی از مهم‌ترین مراکز اشتغال شهروندان سمنانی و شهرهای همجوار بوده است.

این کارخانه تاریخی که تاریخ ساخت آن به سال1310 هجری شمسی برمی‌گردد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

به هر روی اگر چه" تنها صداست که می ماند" اما "صدا"ی خاطره انگیزی که برای سمنانی ها یادآور اولین گام های این استان به سوی صنعتی شدن و یادآور خاطرات 84ساله است ، امروز به سرقت رفته و ردی از آن پیدا نیست.

گزارش از: هوشنگ حبیبی ایسنای سمنان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: