• دوشنبه ۲۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-2691-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

ورود کالاهای صادراتی استان سمنان به بازارهای ۴۲ کشور جهان

دبیر کارگروه توسعه صادرات استان سمنان و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از صادرات حدود ۱۹۸ هزار تن کالای این استان در سال جاری خبر داد.

 به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، بهروز اسودی در چهارمین جلسه کارگروه توسعه صادرات استان افزود: کالاهای صادراتی این استان به ۴۲ کشور جهان صادر شده اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان ادامه داد: متوسط ارزش دلاری هرتن کالای صادراتی در استان ۴۵۷ دلار است. که به ۴۲ کشور جهان صادر شده است .

وی در ادامه ضمن بیان گزارش تحلیلی از روند صادرات و واردات استان، شاخص ترین مشکلات و نیازمندی های بخش خصوصی در تجارت با کشورهای همجوار را مشکلات و نبود شعب بانکهای ایرانی و مشکلات نقل و انتقال ارز عنوان کرد .

دبیر کارگروه توسعه صادرات استان سمنان مسایل کشتی رانی و حمل و نقل و نبود توافقنامه های مورد نیاز بر اساس تعرفه ترجیحی و مراکز تجاری دائم ایران با کشورهای همسایه را از دیگر موانع صادراتی در استان ذکر کرد و گفت: در جهت تقویت مناسبات تجاری با کشور های همجوار و رفع بزرگترین مشکلات مبادله تجاری با کشورها که اخذ تعهدات ارزی می باشد برنامه ریزی های مدون و راهبردی باید صورت پذیرد .

اسودی بر ضرورت برگزاری مستمر نمایشگاه ها و ارائه توانمندی های تولید کنندگان ایرانی در کشورهای همجوار تاکید کرد و اظهار داشت: تقویت دفاتر رایزنی بازرگانی در کشورهای همجوار و تسهیل در فرایند ترخیص کالا در گمرکات دو کشور می تواند به توسعه صادرات غیرنفتی در استان کمک کند.


انتهای پیام