• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-993-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

سرپرست جدید علوم پزشکی استان سمنان خبرداد:

امید به زندگی در سمنان به مرز 80 سال رسید/ نظام ارجاع امسال در 2 شهر استان کلید می‌خورد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: نظام ارجاع تا پایان امسال در دو شهرستان استان سمنان کلید می‌خورد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، نوید دانایی در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان اظهار کرد: استان سمنان از نظر زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن نظام ارجاع تقریبا مشکل زیرساختی چندانی ندارد.

وی با اشاره به مزایای اجرای این طرح ادامه داد: اگر نظام ارجاع به طور کامل اجرایی شود بسیاری از مشکلات حوزه سلامت مرتفع خواهد شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از نظام ارجاع به مثابه نظام‌بخشی به فرآیند درمان در کشور نام برد و گفت: نظام ارجاع پیش از این در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اجرایی شده و دستاوردهای خوبی برای بخش سلامت در این کشورها داشته است.

وی با اشاره به اینکه اجرای کامل این طرح نیازمند زمان است پیش‌بینی کرد: اجرایی شدن طرح نظام اجرا حداقل به یک بازه زمانی 3 تا 5 ساله نیاز دارد.

نیازمند احیای بیمارستانی هستیم

دانایی با بیان اینکه این نظام مراجعات به پزشکان متخصص و فوق تخصص را تا حد زیادی کاهش می‌دهد گفت: اجرایی شدن درست نظام ارجاع هزینه‌های بخش سلامت در کشور را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

وی از برنامه‌ریزی در خصوص فرهنگ‌سازی سازمانی به عنوان یکی از برنامه‌های خود در علوم پزشکی استان نام برد و گفت: قرار است که همکاران ما در همین ارتباط یک برنامه جامع تدوین و اجرایی کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به برنامه‌های خود در حوزه درمان خاطرنشان کرد: ما نیازمند احیای مراکز درمانی و بیمارستانی خود هستیم.

وی با بیان اینکه مردم باید در جریان خدمات ما در بیمارستان‌ها قرار گیرند افزود: متاسفانه خدمات متعدد همکاران در بخش بیمارستانی چندان به چشم نمی‌خورد و برای رفع این مشکل باید برنامه داشته باشیم.

تغییری در هزینه‌های بیمارستانی ایجاد نشده

دکتر دانایی با بیان اینکه تغییری در هزینه‌ها و پرداختی‌ها در بخش درمان و مراکز بیمارستانی ایجاد نشده اضافه کرد: علوم پزشکی استان سمنان همه تلاش خود را برای ارتقاء خدمات به عموم مردم در بخش درمانی به کار می‌گیرد.

وی با اشاره به مشکلات عدیده کشور در حوزه بیماری‌های غیرواگیر گفت: اگر در حوزه بیماری‌های غیرواگیر برنامه‌ریزی و تلاش بیشتری صورت گیرد هم در کاهش مراجعات و هم در کاهش بیماران و هزینه‌های درمانی تاثیر مستقیم خواهد داشت.

این عضو هیات علمی علوم پزشکی استان با بیان اینکه بیماری‌های غیرواگیر بار بالایی دارند ادامه داد: برای توفیق در این بخش نیازمند همت همه‌جانبه دیگر سازمان‌ها هستیم.

امید به زندگی در استان سمنان به مرز 80 سال رسید

دانایی سطح خدمات بهداشتی درمانی در استان سمنان را بسیار خوب ارزیابی کرد و با اشاره به ارتقاء شاخص‌های امید به زندگی در این استان گفت: امید به زندگی در استان سمنان در حال حاضر به مرز 80 سال نزدیک شده و همین می‌طلبد که برای جامعه رو به افزایش سالمندان در استان برنامه‌ریزی کنیم.

وی از برنامه‌ریزی برای تدوین برنامه جامع سالمندی در استان خبر داد و افزود: با بالا رفتن امید به زندگی نیازمند ایجاد یک سری زیرساخت‌های جدید هستیم به طوری که براساس استانداردهای حوزه سلامت با افزایش هر یک سال به شاخص امید به زندگی باید سه تا چهار تخت دیالیز نیز در آن محدوده ایجاد شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بر لزوم همراهی مردم با برنامه‌های این دانشگاه تاکید و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های ما در این بخش زمینه‌سازی برای استفاده از ظرفیت‌های عمومی و جلب مشارکت‌های مردمی است.


انتهای پیام