• یکشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-894-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

آغاز مرحله جدید مرمت و ساماندهی مسجد تاریخی امام سمنان

رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: فاز جدید مرمت و ساماندهی مسجد امام ( سلطانی ) سمنان آغاز شد. 

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان،«حمیدرضا دوست محمدی» با اعلام این خبر افزود: عملیات مرمت مسجد امام به عنوان یکی از عناصر شاخص هویت بخش شهر سمنان با انجام استحکام بخشی تزئینات معماری ایوان‌های شمالی و جنوبی، ساخت و مرمت درهای چوبی، مرمت هورنوهای سنگی شبستان‌های زیرزمینی، مرمت پیر نشین و مقرنس ورودی شمالی و مرمت نماهای آجری آغاز شده است.

وی گفت: بازگشائی و مرمت کانال تاریخی انتقال آب کشاورزی، ساماندهی تاسیسات برقی و روشنائی حجره‌های مسجد، مرمت‌های موضعی بدنه‌های تاریخی به همراه حذف الحاقات معاصر از دیگر فعالیت‌های در دست انجام برای مرمت این مسجد تاریخی است.

دوست‌محمدی بر لزوم رسیدگی به آثار تاریخی فاخر محور فرهنگی تاریخی مرکزی شهر سمنان برای تقویت زیرساخت های گردشگری و زیبا سازی منظر شهری با هدف هویت بخشی و حفظ اصالت معماری بافت تاریخی شهر تاکید کرد.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: وجود کارگاه‌های مرمتی در بناهای تاریخی شهرستان سمنان فرصت‌های مناسبی را برای مراکز علمی و دانشگاهی برای انتقال تجربیات مرمتی به هنرآموزان و دانش آموزان معماری، مرمت و سازه فراهم می‌کند.

بنای تاریخی مسجد امام سمنان به عنوان یکی از شاهکارهای معماری مساجد ایران در دوره قاجار به شماره 257 در تاریخ 30/3/1315 به ثبت آثار ملی رسیده است.


انتهای پیام