• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2690-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیرکل محیط زیست استان سمنان اعلام کرد:

موافقت با طرح توسعه فروسیلیس مشروط است/ "17واحد مشمول عوارض آلایندگی"‌ در استان/ کاهش 80درصدی آلودگی فروسیلیس در سمنان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، معتقد است که 70 تا 80 درصد از میزان آلودگی و آلاینده بودن کارخانه فروسیلیس سمنان که از آن به عنوان یکی از صنایع آلاینده نام می‌برند، ظرف 5-6سال اخیر کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، عباسعلی دامنگیر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سلامت مردم در اولویت است و دولت تدبیر و امید نیز یک دولت محیط‌زیستی است و با حساسیت تمام، سلامت مردم را زیرنظر دارد.

وی با بیان اینکه محیط‌زیست با تعطیلی بی‌دلیل واحدهای تولیدی هم مخالف است افزود: تولید برای ما هم اهمیت دارد اما چنانچه واحدی سلامت مردم را به مخاطره بی‌اندازد حتما با آن برخورد می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، در پاسخ به پرسشی در خصوص فروسیلیس سمنان و رویکرد محیط‌زیست به طرح توسعه این واحد، گفت: خوشبختانه خود مسوولان این واحد تولیدی هم حساسیت زیادی در بحث سلامت مردم دارند به‌طوری که سال گذشته به‌دلیل نواقصی که در این واحد وجود داشت به‌صورت داوطلبانه برای سه‌ماه این واحد تولیدی را تعطیل کرد.

وی با بیان اینکه چند سالی است که بحث طرح توسعه فروسیلیس در سمنان مطرح و محیط‌زیست با آن درگیر است خاطرنشان کرد: یک‌بار در گذشته سازمان محیط‌زیست با طرح توسعه این واحد موافقت کرد که خود واحد به دلایلی این طرح را انجام نداد.

وی با اشاره به ارائه طرح توسعه جدید این واحد به محیط‌زیست افزود: این طرح توسعه نیز در سازمان محیط‌زیست بررسی و ارزیابی شد و محیط‌زیست موافقت با طرح توسعه این واحد را مشروط به انجام اجرای یک‌طرح کرد تا آسیب‌های ناشی از آن به حداقل ممکن برسد.

وی اضافه کرد: قرار بوده که این طرح توسط یک دانشگاه معتبر که دانشگاه تهران انتخاب شد، انجام و آسیب‌های آن به حداقل ممکن برسد چرا که

دامنگیر با بیان اینکه اصولا حذف 100درصدی آلایندگی ممکن نیست گفت: از همین رو ما چنانچه این مهم به 90درصد هم برسد راضی هستیم چرا که همواره یک درصدی آلودگی در اثر فعالیت‌های صنعتی وجود دارد.

وی با بیان اینکه واحدهای آلاینده براساس قوانین باید یک درصد عوارض به شهرداری بدهند خاطرنشان کرد: طبیعتا این عوارض از سوی شهرداری آن شهرها در همان حوزه هزینه می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان یادآور شد: در حال حاضر در استان 17 واحد آلاینده وجود دارد که براساس این قانون، عوارض یک‌درصدی را به شهرداری پرداخت می‌کنند.


انتهای پیام