• سه شنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-3494-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

وداع با باستان شناس نامدار ایرانی در شهمیرزاد

پیکر دکتر محمد یوسف کیانی در شهمیرزاد تشییع می شود

مراسم تشییع  و تدفین پیکر دکتر محمد یوسف کیانی پیشکسوتان باستان شناسی ايران و مدیر سالهای دور موزه ملی ایران در شهمیرزاد استان سمنان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان،آیین تشییع و خاکسپاری دکتر محمد یوسف کیانی از ساعت 17 و 30 دقیقه از مسجد حاج فرج الله (صاحب الزمام (عج) شهمیرزاد برگزار و در گلزار شهدای شهمیرزاد به خاک سپرده می شود .

همچنین مراسم سوم و هفتم این استاد برجسته باستان شناسی فردا چهارشنبه در مسجد اعظم دروازه شهمیرزاد برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا همچنین مراسم بزرگداشت این استاد فقید در تهران 21 خردادماه در مسجد نور میدان فاطمی از ساعت 16 الی 17 و 30 برگزار خواهد شد.

دکتر محمد یوسف کیانی يكی از پیشکسوتان باستان شناسی ايران و مدیر سالهای دور موزه ملی ایران، دارنده نخستین نشان زنده یاد دکتر نگهبان پدر باستان شناسی ایران، چهره ای ماندگار و بی بدیل در عرصه باستان شناسی که با تالیف ۲۴ جلد کتاب به زبان فارسی و ۵ جلد کتاب به زبان انگلیسی و مقالات متعددی به زبان فارسی و لاتین نامش در باستان شناسی ایران اسلامی جاودانه شد

محمد یوسف کیانی شب گذشته، یکشنبه، ۱۳ خرداد به دلیل کهولت سن در منزل شخصی خود و در سن هشتاد سالگی درگذشت .

کیانی در سال ۱۳۴۲ با درجه کارشناسی باستانشناسی و تاریخ هنر از دانشگاه تهران دانش آموخته شد و یک سال بعد با مدرک کارشناسی تاریخ از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد. کارشناسی ارشد باستان شناسی را در سال ۱۳۴۴ در همان دانشگاه به پایان رساندند. برای ادامه تحصیل به دانشگاه لندن رفت و درسال ۱۳۴۹ با مدرک دکتری رشته باستان شناسی و تاریخ هنر اسلامی از آن دانشگاه دانش آموخته شد .

وی پس از پایان دوره کارشناسی در وزارت فرهنگ و هنر وقت از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۵۷ مشغول فعالیت در سمت های کارشناسی امور باستان شناسی ( ۱۳۴۳) ، رئیس موزه هنرهای ایران در سال ۱۳۵۴ بود. او در سال ۱۳۵۵ رییس موزه ملی ایران را به عهده داشت و علاوه بر فعالیت‌های اجرایی از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۸ مدیر هیات بررسی و تحقیقات باستان شناسی دشت گرگان بود که نتیجه آن هم انتشار مقالات و کتب مختلف بوده است .

او مسؤولیت نمایشگاه های بین المللی هنرهای جهان اسلام لندن سال ۱۹۷۳ ، هنرهای ایران توکیو در سال ۱۹۷۶ ، هنرهای ایران عهد ساسانی نیویورک در سال ۱۹۷۷ را بر عهده داشته است .

.


انتهای پیام