• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-1991-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

کاهش 45 درصدی بارندگی در فلات مرکزی

رکورداران کاهش بارندگی در استان سمنان

مدیر امور منابع آب شهرستان شاهرود از بنه‌کوه گرمسار، بسطام و طرود شاهرود به‌عنوان رکورداران کاهش بارندگی در سال‌جاری نام برد و با اشاره به تداوم خشکسالی در مناطق مرکزی و کویری ایران از کاهش 45 درصدی بارندگی ها در فلات مرکزی ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، علیرضا نوری در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان شاهرود، اظهار کرد: میزان بارندگی در سال زراعی جاری از اویل مهرماه سال 96 تا اواسط اردیبشهت ماه امسال در فلات مرکزی ایران نسبت به دوره گذشته حدود 45 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: میزان بارندگی در سال زراعی جاری از اویل مهرماه سال 96 تا اواسط اردیبشهت ماه سالجاری در فلات مرکزی ایران نسبت به دراز مدت نیز 44 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: میزان بارندگی در سال زراعی جاری در کویر مرکزی ایران نیز کاهش پیدا کرده به طوری که براساس آخرین آمارها، بارندگی ها از ابتدای مهرماه سال گذشته تا اواسط اردیبشهت ماه سالجاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 19.6 درصد کاهش پیدا کرده است.

مدیر امور منابع آب شهرستان شاهرود ادامه داد: میزان بارندگی در کویر مرکزی ایران در سال زراعی جاری تا اواسط ماه اردیبهشت، نسبت به درازمدت 32 درصد کاهش به دنبال داشته است.

نوری با بیان اینکه استان سمنان نیز در فلات مرکزی و کویر مرکزی ایران تحت تأثیر این کاهش بارندگی ها قرار گرفته،گفت: امسال بنه کوه گرمسار، بسطام و طرود شاهرود بیشترین کاهش بارندگی را داشته اند.

 وی ادامه داد: بسطام شاهرود با 30 درصد کاهش، بنه کوه گرمسار با 40 درصد کاهش و طرود شاهرود نیز با 30 درصد کاهش بارندگی بیشترین میزان کاهش بارندگی در استان سمنان را داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی در سال زراعی جاری تا امروز در استان سمنان 101 میلی متر ثبت شده است که می توان گفت استان سمنان هنوز با عدد 120 میلیمتر میانگین سالانه بارندگی در استان و 220 میلی متر میانگین سالانه بارندگی در کشور فاصله دارد و با استان هایی مانند سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی در رده استان های کم بارش، خشک و کم آب قرار دارد.


انتهای پیام